Były gej oskarżony o to, że jest… byłym gejem. Może iść do więzienia

Nie możesz nie chcieć być gejem, musisz już taki pozostać i nikt nie ma prawa ci pomóc ani nawet o tym mówić. “Nie możesz także sam dzielić się swoimi doświadczeniami na tej drodze” – głosi de facto prawo zwane przewrotnie zakazem terapii konwersyjnej, obciążone gigantycznymi karami finansowymi i karami więzienia. Prawo, które uderza zwłaszcza w chrześcijańską moralność. Za takim „postępem” obstają także Unia Europejska czy ONZ. To wypaczające rzeczywistość i naukowe fakty pokrętne prawo godzi nie tylko w pacjentów, ale także w rodziców, terapeutów, lekarzy, duszpasterzy, urzędników, a także… byłych gejów. Przekonuje się właśnie o tym na własnej skórze Matthew Grech. Niedługo opublikujemy szczery wywiad, jakiego nam udzielił. Grozi mu 5 miesięcy więzienia i/lub 5 tys. euro grzywny.

Matthew Grech, muzyk i uczestnik X-Factor na Malcie, podzielił się historią swojego życia w programie telewizyjnym PMnews Malta 6 kwietnia 2022 r. Opowiedział o tym, że prowadził życie aktywnego geja, a dziś, odkąd spotkał na swojej drodze Jezusa, żyje w inny sposób, nie uważa się już za homoseksualistę. Mówił także o badaniach naukowych.

Matthew na co dzień związany jest z organizacją Core Issue Trust, której nazwę wymienił w programie. Nomen omen organizacja ta jest także prowadzona przez innego, byłego homoseksualistę. Mimo podzielenia się osobistą historią i odpowiadania na pytania dziennikarzy, Matthew został oskarżony, dodajmy – wraz z owymi dziennikarzami, o propagowanie tzw. terapii konwersyjnej, zakazanej na Malcie. „Ktoś oczernia gejów i oferuje rozwiązanie!” – oburza się ekspert gabinetu Komisarz ds Równości UE.

Od ponad roku przeciwko Matthew toczy się na Malcie proces sądowy. Muzyk jest zagrożony karą więzienia do 5 miesięcy i karą 5 tys. euro, bo taką przewiduje maltańskie prawo. To z Malty pochodzi obecna Komisarz ds. Równości Unii Europejskiej Helena Dalli i to ona je forsowała, to eksperci z jej gabinetu biorą udział w tym głośnym już choćby w USA procesie (CBN News). Czy to zwiastun niedalekiej rzeczywistości w Polsce?

I u nas lewica forsowała już (w 2019 r.) propozycję podobnych rozwiązań, na szczęście jak dotąd nieskutecznie. To Malta była jednak pierwszym krajem w UE, gdzie w 2016 roku wprowadzono ograniczenie wolności słowa oraz wolności wyboru terapii i samostanowienia klienta o niechcianych skłonnościach homoseksualnych, przewrotnie nazywając to zakazem terapii konwersyjnej. Szczegółowo ową przewrotność dokumentuje deklaracja IFTCC, organizacji, z którą także związany jest Matthew Grech.

Malta to linia frontowa

Malta jest być może bardziej znana jako kierunek wakacyjnych podróży. To piękny kraj, uchodzący niegdyś za tradycyjnie katolicki i dobry przykład, jak wpływowa jest progresywna narracja. Ci, którzy interesują się bliżej rewolucją kulturową, wiedzą, że ten mały wyspiarski kraj nie tylko przoduje w lewicowej progresji, ale także ma duże przełożenie na to, co dzieje się w tej dziedzinie w Europie. Malta w 2023 roku znalazła się na 5. miejscu na świecie w Światowym Indeksie Równości (World Equality Index), przed takimi krajami o rządach lewicowych jak Hiszpania, Holandia czy Kanada. Polska – dla Państwa wiadomości – uplasowała się na 46. pozycji.

Malta, jak już wspomnieliśmy, była pierwszym krajem w UE, który wprowadził tzw. zakaz terapii konwersyjnej czy jej reklamowania (Parlament Ta’ Malta 9–12–2016 ACT No. LV of 2016). Dosłownie zakazana jest „zmiana, represjonowanie lub eliminowanie czyjejś orientacji seksualnej lub ekspresji płciowej”, za to dozwolone i popierane jest jedynie ich „akceptowanie”. Co to za wolność, która działa tylko w jedną stronę? Kara, jak dokumentuje poniższe zdjęcie, wynosi 5 miesięcy więzienia lub 5 tysięcy euro (w Niemczech już 30 tys. euro).

Fragment ustawy, która zakazuje tzw. terapii konwersyjnej na Malcie (Parlament Ta’ Malta 9–12–2016 ACT No. LV of 2016) z karą więzienia do 5 m-cy i 5 tys. euro

W Malcie dopuszczalne są już nie tylko homoseksualne “małżeństwa” i adopcja przez nie dzieci, ale także dowolna zmiana płci bez operacji chirurgicznych czy fachowych diagnoz. Jak podkreśla World Equality Index (uznając to jako szczyt postępu) w maltańskim paszporcie akceptowane są niebinarne tożsamości i można postawić tu tylko znak X. Co więcej zmiany te popiera także większość tutejszego społeczeństwa.

Maltański komisarz ds. równości

Helena Dalli, jeszcze zanim stała się Europejskim Komisarzem ds. Równości, a gdy była Minister ds. Dialogu Społecznego, Spraw Konsumenckich i Wolności Obywatelskich na Malcie, chwaliła się, jak podstępem wprowadzono na Malcie tzw. “małżeństwa” homoseksualne, wkładając to prawo w pakiet wyborczy. Twierdziła także, że niepotrzebne w naszych słownikach są słowa takie jak kobieta, mężczyzna, mama czy tata. Aha, wszystkie nowe prawa przechodziły przez filtr specjalnej komisji, zawierającej w swym składzie rzeczników idei LGBTQ (ONZ, 13-03-2018: SOGIESC in Gender Mainstreaming Measures CSW62 Side Event). Obecnie Helena Dalli np. zapowiada, że jest już po konsultacjach i chce wprowadzić w UE parytety kobiet w zarządach firm.

Matthew Grech podczas swojego pobytu w Polsce na konferencji Instytutu „Ona i On” wspominał, że Helena Dalli osobiście interweniowała w jego przypadku. Już bowiem kilka lat temu Grech występował w tutejszych mediach dzieląc się swoją historią. Dalli twierdziła, że to, co robi Matthew, jest szkodliwe, że to nie powinno być emitowane, namawiała, żeby zgłaszać ludzi takich jak on na policję. Co więcej, to właśnie Helena Dalli, jak doniósł portal Malta Today, przedstawiała publicznie na Malcie prawo, według którego jest obecnie sądzony Matthew Grech.

Biblijny wzorzec seksualności na cenzurowanym

Stacja PMnews Malta 6 kwietnia 2022 r. wyemitowała program, w którym Matthew Grech odpowiadał na pytania dwójki dziennikarzy: Mario Camilleri i Rity Bonnici, dotyczące zakazu terapii konwersyjnej. Dzielił się swoją historią i wymienił nazwę organizacji Core Issue Trust, w której jest wolontariuszem (działa także w organizacji IFTCC).

Bardzo szybko po programie wszyscy troje zostali oskarżeni o złamanie maltańskiego prawa. „Wszyscy troje nie przyznają się do winy”, jak donosi Malta News w dniu 9 czerwca 2023. Skarżącymi okazały się osoby powiązane z miejscowymi organizacjami LGBTQ. Bezpośrednim powodem procesu stało się powoływanie przez Matthew na fakt, że istnieją bada naukowe, które potwierdzają, że dobrowolna terapia, dopuszczająca zmianę homoseksualności w tradycyjną orientację, jest skuteczna i nieszkodliwa (Grech powiedział dosłownie, że “istnieją recenzowane badania wykazujące, że takie praktyki nie powodują szkód”). Nawet definicja klasycznej psychoterapii podana przez Matthew – przetworzenie wspomnień, aby lepiej zrozumieć samego siebie – zdaje się także uraziła i zaktywizowała druga stronę.

„Dali mu platformę do rozmowy o praktykach, które są nielegalne” – oburzał się świadek. „Czy Grech powiedział, że każda osoba LGBTIQ powinna uciekać się do takich terapii?” – zapytał prawnik. „Szczerze mówiąc, nie mogę sobie przypomnieć” – odpowiedziała Cynthia Chircop, uznająca się za osobę queer. To ona złożyła jedno z trzech doniesień na policję w tej sprawie. ”Widziałem, jak ktoś oczernia gejów i oferuje rozwiązanie” – mówił z kolei Silvan Agius, ekspert z gabinetu unijnej komisarz ds. równości Heleny Dalli. „Są rodzice, którym trudno jest zaakceptować dzieci homoseksualne lub transpłciowe” – wtórowała mu Chircop, która widocznie nie wie, że w świetle doniesień naukowych tego typu twierdzenia to czcze banialuki (przeczytaj nasz artykuł na ten temat).

Dziękując Bogu za prześladowania

Matthew był kilkakrotnie w Polsce. Znam go osobiście od kilku lat. Udzielił także wywiadu dla portalu Afirmacja.info, gdzie wzruszał nas, pierwszych widzów nagrania, do łez. To człowiek wielkiej wiary i wysokich standardów moralnych oraz… – jak sam o sobie mówi – były gej. W swoim świadectwie porusza dość typowe dla osób takich jak on wątki: nie lubił sportów (kochał muzykę, nie sport), czuł się przez to inny niż wszyscy koledzy, którzy odsuwali się od niego (i żartowali sobie z niego, że jest gejem), szybko uzależnił się od pornografii, miał więcej przyjaciółek niż przyjaciół, bliższą relację z matką niż z ojcem, z siostrą niż braćmi. Nawet jego matka wcześnie wyraziła przekonanie, że będzie gejem na podstawie drobnego, przypominającego żeński gestu. 

Choć Matthew Grech już wcześniej przeżył naciski ze strony sponsorów, minister ds. równości, zwykłych internautów czy tzw. organizacji praw człowieka, aby usunąć jego wywiad o porzuceniu homoseksualizmu, podczas pobytu w Polsce powiedział: „Dziękuję Bogu za te prześladowania, które się wydarzyły, bo teraz wszystkie osoby na Malcie wiedzą, że zmiana jest możliwa, a terapia nawracania (terapia konwersyjna) została wymyślona, aby zastraszyć innych”. „Wybraliśmy bycie odważnymi, bez względu na koszty. Jezus jest tego wart” – mówi w wywiadzie dla CBN News.

Dotychczas odbyły się trzy przesłuchania w jego sprawie. Do przesłuchania jest jeszcze cała lista świadków. Matthew jest pierwszą osobą oskarżoną z powyższych paragrafów na Malcie. Módlmy się o siły dla niego. Na swoich teledyskach póki co śpiewa radośnie o Jerozolimie i Baranku, do którego należy wszelka władza.

 Agnieszka Marianowicz-Szczygieł

  • Oglądaj także: