Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów. MEiN opublikował film

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało film dotyczący wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w polskich szkołach. Poruszono w nim wyzwania i perspektywy w obszarze pomocy psychologicznej najmłodszym.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazuje, że wartościowe jest to, aby zwracać uwagę na potrzeby najmłodszych i okazywać im troskę na co dzień. W swoich materiałach opublikowanych na stronie internetowej ministerstwo podkreśla, że rola aktywnego słuchania i bliskości wobec dzieci i młodzieży jest niezwykle istotna.

Rola rodziców

Zaznaczono, że rodzice powinni codziennie pamiętać o znaczeniu aktywnego słuchania swoich pociech i bycia obok nich. Gdy dorośli zauważają, że ich dzieci mogą mieć gorsze samopoczucie, ważne jest, aby zapytać je, jak się czują i jak można im pomóc. Czasami odpowiedzi nie są jednoznaczne, ale wsparcie, aktywne wysłuchanie i zapewnienie, że są obok, ma ogromne znaczenie. Dzięki temu buduje się bezpieczną więź z dorosłymi. To pierwszy krok pomocy psychologicznej.

“Komunikacja jako podstawa, dialog, zauważenie tego drugiego człowieka całościowo i bycie wyczulonym na to wszystko, co się dookoła nas dzieje, dlatego, że dzieci i młodzież trafiają do specjalistów wtedy, kiedy zaczynają dorosłym przeszkadzać. Więc wtedy, kiedy są to dzieci lękowe, depresyjne, siedzące cichutko na lekcji, może dobrze się uczące, które w domu nie powodują żadnych problemów, bo zamkną się w pokoju i nie przeszkadzają, nie hałasują, nie biegają, nie rozrabiają. To takie dziecko nie trafia do poradni, nie trafia do specjalisty. Trafi wtedy, kiedy przeszkadza dorosłym” – powiedziała w nagraniu opublikowanym przez ministerstwo Monika Surawska, psycholog w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.

Czytaj także:

MEiN zaznacza także, że mamy do czynienia z coraz większą świadomością świadomość kryzysów emocjonalnych i potrzeba przepracowania ich u specjalistów. Jednocześnie podkreślono, że to rodzina jest najważniejszą przestrzenią wychowawczą. “To tutaj tworzą się pierwsze więzi emocjonalne, kształtujące od najmłodszych lat osobowość człowieka. Zaniedbane relacje z najbliższymi stanowią zawsze główną przyczynę potencjalnych problemów emocjonalnych, które w znaczącym stopniu mogą przyczynić się do późniejszych kryzysów” – podano.

źródło: MEIN, polskieradio24.pl