Seniorzy będą mieli swoje centra. Prezydent podpisał ustawę o opiece geriatrycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Zakłada ona m.in. powstanie ogólnopolskiego systemu opieki geriatrycznej, który będzie obejmować Centra 75 Plus dla seniorów. Prezydent podkreślił, że jest to odpowiedź na stale rosnącą liczbę seniorów w naszym kraju.

W trakcie uroczystości w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda podkreślił niezwykle istotność przygotowanej regulacji. Zaznaczył, że jest ona niezwykle potrzebna, ze względu na fakt, że w Polsce obecnie żyje 2 miliony 700 tysięcy osób, które osiągnęły wiek 75 lat, co stanowi 7 procent ogółu obywateli. Prezydent podkreślił, że ta liczba będzie rosnąć w przyszłości, prognozując, że do 2040 roku osiągnie ona około 14 procent, a do 2050 roku – 16,5 procent obywateli.

Opieka geriatryczna

Zaznaczył również, że dlatego konieczne jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań systemowych już dzisiaj. Andrzej Duda zaznaczył, że do tej pory w Polsce opieka geriatryczna była zbyt słabo rozwinięta, zaledwie 64 oddziały geriatryczne na terenie całego kraju, co daje niesprawiedliwy podział na województwa. Na przykład, województwo śląskie miało 10 takich oddziałów, podczas gdy inne województwo tylko 2. To zdecydowanie niewystarczająca liczba, by zapewnić kompleksową opiekę geriatryczną.

Czytaj także:

Prezydent ogłosił również plany utworzenia ogólnopolskiego systemu opieki geriatrycznej, który będzie obejmować Centra 75 Plus dla seniorów. Te centra będą się składały z trzech komponentów: poradni konsultacyjnej, zespołu opieki dziennej i zespołu opieki domowej.

Kompleksowa opieka dla seniorów

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że w początkowych latach funkcjonowania nowego systemu w Polsce powstanie około trzystu specjalnych ośrodków opieki dziennej dla seniorów, które będą kierowane przez lekarzy rodzinnego. W Centrum 75 Plus będą dostępni koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci, oferując opiekę, porady oraz rehabilitację na podstawowym poziomie. Dopiero tam zostaną podejmowane decyzje o ewentualnym skierowaniu pacjentów na leczenie szpitalne, które wymaga dłuższego pobytu w placówce medycznej.

Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka, podkreśliła, że celem projektu opieki geriatrycznej jest dostarczenie kompleksowej opieki i wsparcia seniorom i ich rodzinom, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Centra 75 Plus, z opcją rozszerzenia programu, mają stanowić doskonałą propozycję dla zapewnienia pełnej opieki geriatrycznej. Minister Sójka zaznaczyła, że nowa koncepcja opieki zakłada również zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych.

Nowa ustawa wchodzić będzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, a przewidziano pięcioletni okres przejściowy, podczas którego docelowe normy będą wprowadzane stopniowo.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji