Wspaniały gest Poczty Polskiej. Wyemitowano znaczek z rodziną Ulmów

W niedzielę Poczta Polska ogłosiła wprowadzenie do obiegu znaczka upamiętniającego beatyfikowaną rodzinę Ulmów. Spółka podkreśliła, że jest to kolejny element serii dokumentującej historie tych nieśmiertelnych bohaterów, którzy stracili życie za pomoc udzielaną żydowskiej społeczności, padając ofiarą okrucieństwa Niemców.

Poczta Polska poinformowała, że wyemitowała znaczek o nominałowej wartości 3,90 zł, w nakładzie 120 tysięcy sztuk. Projektantem tego znaczka jest Jarosław Ochendzan, który w swojej grafice przedstawił reprodukcję obrazu autorstwa Olega Czyżowskiego, ukazującego rodzinę Ulmów w plenerze. Ten obraz jest szczególny, ponieważ jest obrazem beatyfikacyjnym, który został ujawniony podczas uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów, która odbyła się w niedzielę w Markowej.

W komunikacie spółki podkreślono, że proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku, a papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji 7 grudnia 2022 roku. Jest to wyjątkowe wydarzenie w historii Kościoła Katolickiego, ponieważ po raz pierwszy cała rodzina została wyniesiona do godności błogosławionych.

Bohaterstwo Ulmów

W komunikacie przypomniano również, że podczas II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce udzielanie pomocy osobom pochodzenia żydowskiego groziło karą śmierci. Rodzina Ulmów, poprzez swoją humanitarną postawę w tych okrutnych czasach oraz najwyższą ofiarę, jaką ponieśli za swoje heroizm i człowieczeństwo, zyskała najwyższe uznanie, również ze strony Kościoła Katolickiego.

Zaznaczono również, że egzekucja rodziny Ulmów w 1944 roku podczas II wojny światowej stała się symbolem martyrologii Polaków, którzy niosli pomoc prześladowanym Żydom. Wraz z nimi zginęli także ukrywani Żydzi, co podkreśla tragiczny los wszystkich ofiar.

Poczta Polska zaznaczyła, że ten znaczek poświęcony rodzinie Ulmów wpisuje się w serię upamiętniającą losy cichych bohaterów, którzy zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydowskiej społeczności. W 2022 roku spółka wydała znaczek przedstawiający Bronisławę i Adama Kowalskich z dziećmi, którzy również zostali brutalnie zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc i ukrywanie Żydów. Oprócz znaczka wydano limitowaną wersję koperty pierwszego dnia obiegu (FDC), przedstawiającą miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami.

W tym samym roku Poczta Polska przygotowała również wystawę filatelistyczną poświęconą Polakom ratującym Żydów, którą można było oglądać w placówkach pocztowych w Bydgoszczy, Tarnowie, Łodzi i Lublinie. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz również:

źródło: wgospodarce.pl