Kolosalna kara dla TikToka w Irlandii. Gigant nie dopełnił obowiązku ochrony danych dzieci

Irlandzka Komisja Ochrony Danych ukarała platformę TikTok za naruszenia dotyczące ochrony danych dzieci. Internetowego giganta ukarano grzywną w wysokości 345 milionów euro.

oświadczeniu dotyczącym decyzji, Irlandzka Komisja Ochrony Danych szczegółowo opisała roszczenia, które przeanalizowała w swojej decyzji dotyczącej rozstrzygania sporów. Zarząd skupił się na „praktykach projektowych wdrożonych przez TikTok w kontekście dwóch wyskakujących powiadomień wyświetlanych dzieciom w wieku 13–17 lat: wyskakującego okienka rejestracji i wyskakującego okienka publikowania wideo”. Zdaniem zarządu obie praktyki rzekomo „nie przedstawiały użytkownikowi opcji w obiektywny i neutralny sposób”.

Zarzuty wobec TikTok’a

Przewodnicząca EROD Anu Talus powiedziała, że ​​TikTok i platformy mediów społecznościowych „ponoszą odpowiedzialność za przedstawianie użytkownikom, zwłaszcza dzieciom, możliwości wyboru w nieuczciwy sposób”. Władze w ten sposób „po raz kolejny daje jasno do zrozumienia, że ​​gracze cyfrowi muszą zachować szczególną ostrożność i podjąć wszelkie niezbędne środki, aby chronić prawa do ochrony danych dzieci”.

TikTok, powiadomiony o ostatecznej decyzji DPC 11 września, ma trzy miesiące na skorygowanie rzekomych naruszeń zasad RODO dotyczących przetwarzania danych osobowych, ochrony danych w fazie projektowania i domyślnej ochrony danych oraz przejrzystości.

TikTok to popularna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom udostępnianie krótkich wideo, najczęściej trwających od kilku sekund do jednej minuty. Główną cechą wyróżniającą TikToka jest łatwość tworzenia i udostępniania kreatywnych filmików, które często zawierają muzykę, efekty specjalne i różnego rodzaju wyzwania.

Użytkownicy mogą przeglądać treści stworzone przez innych, komentować, lajkować i udostępniać je. TikTok stał się szczególnie popularny wśród młodszej generacji ze względu na swój dynamiczny charakter i prostotę korzystania.

Czytaj także:

źródło: iapp.org