Naukowcy alarmują o zagrożeniu dla nastolatków. Chodzi o niebieskie światło

W badaniach przeprowadzonych na szczurach eksponowanych na typowe niebieskie światło emitowane przez ekrany, zaobserwowano wyraźne przyspieszenie dojrzewania samców. Chociaż to były eksperymenty na zwierzętach, zwraca się uwagę na potencjalne zagrożenia dla nastolatków.

Podczas 61. edycji Spotkania Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Pediatrycznej, naukowcy z Szpitala Miejskiego w Ankarze zaprezentowali wyniki swojego badania, które wskazuje na kolejne potencjalne zagrożenie związane z nadużywaniem elektronicznych gadżetów. To związane jest z faktem, że ekrany tych gadżetów często emitują duże ilości stymulującego mózg niebieskiego światła.

Badania naukowców

W trakcie badania naukowcy obserwowali 18 samców szczurów, z których część żyła w naturalnym świetle. Część zwierząt była przez 6 godzin naświetlana, podczas gdy pozostałe osobniki były poddawane temu światłu przez 12 godzin.

Wyniki badania wyraźnie pokazały, że samce szczurów wystawione na niebieskie światło wykazywały znacznie wcześniejsze objawy dojrzewania płciowego. Im dłużej trwało naświetlanie światłem niebieskim, tym większa była różnica. Ponadto, szybszemu dojrzewaniu towarzyszyło uszkodzenie jąder szczurów.

Czytaj także:

Warto dodać, że wcześniej ta sama grupa naukowców już pokazała, że niebieskie światło przyspieszało dojrzewanie samic. – Po raz pierwszy odkryliśmy bezpośredni związek między ekspozycją na niebieskie światło i wczesnym dojrzewaniem samców szczurów.

Wyniki te są zgodne z naszymi wcześniejszymi badanami samic, które również wskazywały na podobne efekty, co pozwala nam uzyskać bardziej kompleksowy obraz wpływu niebieskiego światła na dojrzewanie zarówno u samców, jak i samic szczurów – mówi dr Aylin Kılınç Uğurlu.

Przedwczesne dojrzewanie

Przedwczesne dojrzewanie u dzieci jest zjawiskiem, które często nie ma jednoznacznej przyczyny, zauważają naukowcy. W niektórych przypadkach może być wynikiem czynników genetycznych, zaburzeń pracy mózgu spowodowanych urazem lub guzem, problemów z tarczycą, nadnerczami lub gruczołami płciowymi.

Jednak w ostatnich latach obserwuje się coraz więcej przypadków przedwczesnego dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Istnieje teoria, że niebieskie światło może być jednym z czynników wpływających na to zjawisko, ale trudno jest jednoznacznie ocenić jego wpływ na ludzi.

– Chcę podkreślić, że to badanie na szczurach i wyników nie można bezpośrednio odnosić do ludzi. Niemniej jednak dostarczamy eksperymentalnych podstaw do dalszego badania konsekwencji zdrowotnych związanych z coraz większym czasem spędzanym przed ekranami, we współczesnym społeczeństwie – podkreśla dr Kılınç Uğurlu.

Teraz naukowcy chcą się skupić na ocenie skutków niebieskiego światła działającego przed okresem dojrzewania, w późniejszym, dorosłym życiu.

Czytaj także:

źródło: rynekzdrowia.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji