Rusza “Weekend seniora z kulturą”. Przekaż zaproszenie swoim rodzicom i dziadkom

Oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, warsztaty i spektakle teatralne, koncerty operowe oraz muzyczno-poetyckie, pokazy filmowe, spotkania autorskie, a także zajęcia gimnastyczne i taneczne – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez ponad 500 instytucji w całej Polsce w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”.

Tegoroczna edycja akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, potrwa od 29 września do 1 października. W tych dniach seniorzy będą mogli skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z licznych propozycji przygotowanych przez instytucje kultury w całej Polsce.

Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea. Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W ramach tego samego biletu zwiedzać muzeum będzie mogła także druga osoba. W programie – wspólne układanie Bitwy pod Grunwaldem, oprowadzanie muzyczne, zwiedzanie Galerii Sztuki XIX Wieku oraz trening ciała i umysłu z medytacją.

Natomiast Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu do kaplicy, na wieżę oraz ekspozycje stałe. W ofercie znalazło się oprowadzenie po wystawie czasowej „Oblicza Plakatu Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” oraz „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Z kolei w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny po wystawach stałych „Piękne pachnące i kolorowe… czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów”. Podczas spaceru uczestnicy obejrzą wybrane obrazy ukazujące kwiaty różnych gatunków roślin, ale także poznają sekrety i symboliczne znaczenia kwiatów. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jego oddziałach seniorzy będą mogli obejrzeć bezpłatnie wystawy czasowe oraz stałe. W ramach „Weekendy seniora z kulturą” zapraszamy także do muzeów w mniejszych miejscowościach.

"Weekend seniora z kulturą". Rusza kolejna edycja akcji

Wyjątkowe wydarzenia czekają seniorów także w teatrach, filharmoniach i operach. Filharmonia Śląska w Katowicach zaprasza na koncert „WIELKIE CHÓRY – CHOPIN | Eibin | Wolanin | Chór”. Natomiast w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie można będzie obejrzeć koncert Akademii Operowej – „Zestawienie muzyki współczesnej z muzyką klasyczną” oraz spektakl operowy w dwóch częściach m.in. Bizet, Moniuszko, Penderecki, Szymanowski. Z kolei w Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert pt. „Msza Koronacyjna” w Lądzie nad Wartą w kościele pw. NMP i św. Wojciecha. W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu seniorzy będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych „Fabryka snów”, które maja za zadanie wzmocnić pewność siebie.

Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki, centra i domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała bezpłatne spotkanie autorskie z pisarką Zośką Papużanką, której najnowsza książka „Żaden koniec” ukazała się w czerwcu 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy. Natomiast Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Twarze pozowane i nieco podpatrzone” autorstwa Wiesławy Martowicz. Z kolei Łódzki Dom Kultury przygotował warsztaty taneczne w rytmie latino połączone z zabawą taneczną dla seniorów, zaś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się m.in. koncert muzyki instrumentalnej z dużą dawką improwizacji w wykonaniu zespołu Warmia Swing Trio.

Lista instytucji biorących udział tegorocznej edycji akcji (z podziałem na województwa) jest dostępna TUTAJ.

Za: MKiDN

CZYTAJ TAKŻE: Skarby i arcydzieła w muzeach diecezjalnych. Nie omijajmy ich!

OGLĄDAJ TAKŻE: