Znamy datę pogrzebu dr Wandy Półtawskiej. Weź udział w uroczystościach

Pogrzeb śp. dr Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek 31 października br. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Wcześniej o godz. 12.30 zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

Wanda Półtawska z d. Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Przed wojną kształciła się w szkole Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Należała do IV Lubelskiej Drużyny Żeńskiej im. Orląt Lwowskich. 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez gestapo. Po ciężkim śledztwie osadzono ją w areszcie na zamku w Lublinie. Stamtąd, 21 września 1941 r., jako zaocznie skazana na śmierć, została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z 74 Polek poddanych tam pseudomedycznym eksperymentom.

Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1964 obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 roku wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Urodziła cztery córki. Blisko współpracowała z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1981-1984). Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia. Została też odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie” oraz Orderem Orła Białego.

Wanda Półtawska zmarła 25 października 2023 r. w Krakowie w wieku niemal 102 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Na dzień przejścia Wandy Półtawskiej: Czas zacząć odbudowę niezależności katolickiej opinii i katolickiego działania

CZYTAJ TAKŻE: Lektury domowe: “Nie jesteś gorylem!” Wanda Półtawska mocno do młodych mężczyzn

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O PORTRETUJĄCYM WANDĘ PÓŁTAWSKĄ FILMIE “DUŚKA”:

PRZYPOMINAMY TAKŻE NASZĄ ROZMOWĘ W OBRONIE DR PÓŁTAWSKIEJ PO NIEDAWNEJ NAGONCE MEDIALNEJ NA TĘ WYBITNĄ POSTAĆ:

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O FILMIE “GRA O ŻYCIE”, W KTÓRYM WYSTĄPIŁA WANDA PÓŁTAWSKA:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji