102. rocznica urodzin Wandy Półtawskiej

Wanda Półtawska, znana jako doktor psychiatrii i obrońca godności ludzkiego życia, oraz członek papieskiej akademii Pro Vitae, zmarła 24 października. Gdyby żyła, dziś obchodziłaby swoje 102 urodziny. Była również damą Orderu Orła Białego. Pozostawiła po sobie przykład życia poświęconego Bogu i służbie ludziom.

Ojciec Andrzej Derdziuk z katedry bioetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział dla Polskiego Radia, że życie pani doktor może stanowić ważną inspirację dla wielu. “Najważniejszym aspektem jej życia było przekonanie, że jesteśmy pod opieką Bożej Opatrzności” – podkreślił kapucyn.

Zauważono, że pani doktor, urodzona w Lublinie, cieszyła się pięknym dzieciństwem, otrzymała edukację w szkole sióstr urszulanek, przetrwała obóz koncentracyjny w Ravensbrueck, a następnie przez wiele lat poświęcała się pomaganiu ludziom i ukazywaniu ludzkiej godności, jako Bożego dziecka. Ojciec Derdziuk zauważył, że przekazywała tę “genealogię divina” za sprawą Karola Wojtyły, podkreślając, że człowiek jest dzieckiem Bożym i ma niezbywalną godność. Doktor Tomasz Tuleja, bliski przyjaciel rodziny Półtawskich, który opiekował się doktor Półtawską, podkreśla, że dla niej najważniejsza była rodzina. Ksiądz Tomasz Lubaś, były dyrektor wydawnictwa Edycja Świętego Pawła, które wydało wszystkie książki doktor Półtawskiej, podkreśla, że ceniono szczególnie publikację “By rodzina była Bogiem silna”, która została rozpowszechniona w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. Jest to zbiór jej komentarzy z Listu do rodzin Jana Pawła II, który, według niego, ukazuje, że najważniejszym celem w życiu jest osiągnięcie nieba.

Wanda Półtawska była zaprzyjaźniona i współpracowała z Janem Pawłem II. Wykładała medycynę pastoralną w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, obecnie Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W 1967 roku założyła Instytut Teologii Rodziny przy tej uczelni, którym kierowała przez 33 lata, szkoląc małżeństwa, narzeczonych oraz księży. Prowadziła również wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Napisała wiele prac na temat przygotowania do małżeństwa. W 2016 roku została uhonorowana Orderem Orła Białego, a także Medalem Polskiego Senatu i Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. Otrzymała także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jej ostatnią książką jest biografia “O więcej niż życie”.

Pogrzeb doktor Wandy Półtawskiej odbył się dwa dni temu, 31 października, w Krakowie, z charakterem państwowym.

źródło: pr24.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na dzień przejścia Wandy Półtawskiej: Czas zacząć odbudowę niezależności katolickiej opinii i katolickiego działania

CZYTAJ TAKŻE: Lektury domowe: “Nie jesteś gorylem!” Wanda Półtawska mocno do młodych mężczyzn

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O PORTRETUJĄCYM WANDĘ PÓŁTAWSKĄ FILMIE “DUŚKA”:

PRZYPOMINAMY TAKŻE NASZĄ ROZMOWĘ W OBRONIE DR PÓŁTAWSKIEJ PO NIEDAWNEJ NAGONCE MEDIALNEJ NA TĘ WYBITNĄ POSTAĆ:

ZOBACZ NASZĄ ROZMOWĘ O FILMIE “GRA O ŻYCIE”, W KTÓRYM WYSTĄPIŁA WANDA PÓŁTAWSKA: