Jak rodzinnie celebrować Święto Niepodległości? O polskiej tożsamości w pieśniach i piosenkach…

Wspólny śpiew ma niezwykłą zdolność integracji. Tworze dobre relacje, buduje więzi i wspólnotę. A jeśli są to piosenki patriotyczne, śpiew ów staje się dla najmłodszych członków rodziny dodatkową lekcją narodowej historii. Olbrzymie powodzenie corocznego wydarzenia, jakim jest publiczne śpiewanie piosenek z Powstania Warszawskiego na Placu Piłsudskiego pokazało, jak silna jest potrzeba wspólnotowego przeżywania przynależności do narodowej kultury.

Tradycja wspólnego śpiewania w Polsce odżywa i nie dotyczy tylko jednego konkretnego pokolenia, lecz angażuje zarówno starszych, jak i młodych. Od wielu lat z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w gronie rodziny, znajomych, bliższych i dalszych przyjaciół (bywa, że sąsiadów) spotykamy się, żeby śpiewać pieśni patriotyczne. Przygotowujemy śpiewniczki, bierzemy instrument akompaniujący i spędzamy kilka godzin na świętowaniu – przede wszystkim na śpiewaniu, ale też na rozmowach przy kawie i ciastkach.

Okazuje się, że każdy z nas w swoim rodzinnym czy towarzyskim gronie może zorganizować podobne wydarzenie. Teksty pieśni są dostępne w internecie, wystarczy dobrze poszukać i wydrukować odpowiednią liczbę egzemplarzy. Pamiętajmy o wyraźnej czcionce – większych literach, aby w przyciemnionym pomieszczeniu można było odczytać teksty. Wskazana jest nastrojowa atmosfera, a tę możemy osiągnąć właśnie wystrojem pokoju i dyskretnym światłem.

Repertuar pieśni jest olbrzymi. W naszych spotkaniach staramy się, aby program był przekrojowy, obejmując utwory od Powstania Listopadowego, przez pieśni Powstania Styczniowego, “Rotę”, piosenki legionowe, pieśni okresu dwudziestolecia, pieśni żołnierskie z lat II wojny światowej (obowiązkowo “Czerwone Maki”) po współczesność (np. piosenki Jacka Kaczmarskiego i koniecznie „Żeby Polska była Polską”). 

Zapraszam na rozmowę z Agnieszką Marianowicz-Szczygieł, której opowiadam o tej pięknej tradycji.

Teksty i nuty do wielu patriotycznych i niepodległościowych utworów znaleźć można na stronie www.spiewnikniepodleglosci.pl.

CZYTAJ TAKŻE: “Nie mieliśmy państwa, a wygraliśmy wojnę”. Prof. J. Żaryn o kulisach odzyskania niepodległości