Litewscy politycy powiedzieli “nie” propagowaniu homozwiązków wśród dzieci

Projekt uchylenia przepisu ustawy o ochronie małoletnich, który chroni wartości rodzinne oraz definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, został odrzucony przez Sejm Republiki Litewskiej większością głosów. Rządowy projekt był reakcją na kontrowersyjny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 23 stycznia 2023 r., w którym sędziowie stwierdzili, że państwo litewskie nie może zakazywać propagowania związków homoseksualnych wśród 9-letnich dzieci.

Chodzi o sprawę z 2013 roku, kiedy litewska pisarka Neringi Macatė, identyfikująca się jako osoba homoseksualna, opublikowała książkę z bajkami przeznaczonymi dla dziewięciolatków. W ramach reinterpretacji dzieł Andersena i braci Grimm, wprowadziła postaci homoseksualistów. Litewskie ministerstwo kultury oraz inspektor do spraw etyki dziennikarskiej zidentyfikowali w tym naruszenie przepisu art. 4 ust. 2 pkt 16 ustawy “o ochronie małoletnich przed skutkami negatywnych informacji publicznych”. W związku z tym nakazali wydawcy wstrzymanie dystrybucji książki i ponowne jej wydanie z dodatkowym ostrzeżeniem, że zawiera treści mogące wywierać szkodliwy wpływ na małoletnich poniżej 14. roku życia.

Homoseksualizm – propaganda

Pisarce nie spodobała się ta decyzja i udała się do sądu, gdzie przegrała w dwóch instancjach. Nie poddała się jednak i zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten orzekł, że przepisy prawa litewskiego nieuznające propagowania związków homoseksualnych wśród 9-letnich dzieci „są niezgodne z ideami równości, pluralizmu i tolerancji zakorzenionymi w demokratycznym społeczeństwie”.

W odpowiedzi rząd litewski przedstawił projekt nowelizacji ustawy “o ochronie małoletnich przed skutkami negatywnych informacji publicznych”. Argumentował przed posłami, że przyjęcie tego dokumentu “pośrednio poprawiłoby widoczność Republiki Litewskiej jako zachodniego, demokratycznego i egzekwującego prawa jednostki państwa Unii Europejskiej”. Dodatkowo, miało to “podnieść pozycję Litwy w rankingu na tęczowej mapie ILGA-Europe”. Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, jednak podkreślił, że jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, to ją zawetuje, argumentując, że “zielone światło dla pogardzania rodziną jest niedopuszczalne”.

Czytaj także:

źródło: ordoiuris.pl, radiomaryja.pl