Powstało już kilkanaście centrów rodzinnych “Family Spot”

8 grudnia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczne działania w ramach projektu “Sieć Family Spot”. Prezentacja raportu odbyła się w w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50, w samym centrum Warszawy.

“Sieć Family Spot” to pilotażowy program, który ma na celu stworzenie miejsc przyjaznych rodzinom w 25 gminach w Polsce. Inicjatywa jest prowadzona przez Związek Dużych Rodzin 3+. Ponadto projekt oferuje programy zajęć dla rodzin z zakresu edukacji rodzicielskiej i integracji.

Podobne centra powstają jak grzyby po deszczu w wielu krajach Europy. W Czechach ich liczba w ciągu roku podwoiła się, a Family Pointy funkcjonują przy wielu urzędach, zapewniając opiekę pracowników socjalnych i prawników. W Niemczech centra rodziny funkcjonują od 15 lat, w samym Berlinie jest ich 47, a niektóre przypominają galerie handlowe: mają własne baseny, szkoły i miejsca aktywności. We Francji można w nich nawet zostawić na kilka godzin dziecko, by skorzystać z wizyty u dentysty czy w urzędzie. Chciałbym, żeby podobne pomysły przyjęły się także w Polsce – przyznaje Karol Grabiec, autor i koordynator projektu, dyrektor zarządzający ZDR 3+.

Konferencja projektu “Sieć Family Spot”

Konferencja odbyła się pod hasłem “Innowacyjne rozwiązania w sferze edukacji rodzicielskiej oraz integracji rodzin Family Spot”.

Na wydarzenie przybyło około 100 osób z całej Polski. Byli to przedstawiciele Związku Dużych Rodzin 3+, samorządowcy oraz media. Na spotkanie przybyła również była minister Dorota Bojemska oraz była wiceminister Barbara Socha. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć wieloletniej prezes Związku Dużych Rodzin, Joanny Krupskiej.

Co znalazło się w raporcie? “Sieć Family Spot” to ponad 750 wydarzeń, w których uczestniczyło 21 000 osób. Do programu zaangażowano ponad 500 specjalistów, edukatorów i trenerów współpracujących z zespołem ekspertów i animatorów, który liczy 40 osób. W raporcie znalazły się także rekomendacje dotyczące tworzenia miejsc przyjaznych rodzinie w Polsce.

źródło: www.3plus.pl

CZYTAJ TAKŻE: Europejski Trybunał: Polska musi prawnie zalegalizować związki jednopłciowe

ZOBACZ TAKŻE: