Deklaracja “Fiducia supplicans” została ogłoszona zaledwie kilka dni temu i już spotkała się z dużą krytyką wewnątrz Kościoła. Dokument opublikowany przez Dykasterię Nauki Wiary wzbudza sprzeciw wśród chrześcijan z różnych krajów. Głosy przeciwne pojawiły się m.in. w Danii, Ukrainie, Kazachstanie, Stanach Zjednocznych, Zambii oraz Nigerii.
Deklaracja “Fiducia supplicans” wywołała wiele kontrowersji wśród chrześcijan. W wielu krajach media relacjonowały ten dokument jako “zgodę Kościoła na związki par jednopłciowych”, czy nawet “małżeństwa gejów”. Ten wydźwięk medialny nie jest jednak zgodny z zawartością dokumentu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Deklaracja Fiducia supplicans jest po prostu błędem
“Fiducia supplicans” ma umożliwiać błogosławienie “par w nieregularnych sytuacjach i par tej samej płci bez oficjalnego potwierdzania ich statusu czy zmiany w jakikolwiek sposób odwiecznego nauczania Kościoła o małżeństwie“. Chodzi o tzw. “spontaniczne błogosławieństwo duszpasterskie”. W założeniu ma nie utwierdzać w obiektywnie grzesznym związku, ale dać możliwość błogosławieństwa przez kapłana osób będących w takiej relacji.
Kościół nie akceptuje związków par jednopłciowych, ale…
W treści “Fiducia supplicans” nie ma żadnych informacji na temat akceptacji przez Kościół powszechny związków niesakramentalnych, czy związków jednopłciowych.
– Celem takiego błogosławieństwa nie jest legitymizacja grzesznego związku, ale prośba do Boga o pomoc, by ludzie ci mieli siłę wejść na drogę prawdy… Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństw związkom osób tej samej płci” – brzmi treść “Fiducia supplicans”.
Jednakże wydźwięk nowego dokumentu Dykasterii Nauki Wiary budzi ogromne wątpliwości, a jego treść rodzi uprawnioną krytykę ze strony świeckich i duchownych.
– W celu uniknięcia duszpasterskiego chaosu oraz dwuznaczności, a również w celu zachowania zgodności z prawem krajowym, które zakazuje związków i aktywności homoseksualnych, wreszcie wsłuchując się w nasze dziedzictwo kulturowe, które nie akceptuje relacji jednopłciowych, Konferencja zarządza, że Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary z 18 grudnia 2023 roku dotycząca błogosławienia związków homoseksualnych zostaje przedłożona do dalszej refleksji i nie będzie implementowana w Zambii – napisali w oświadczeniu biskupi z Zambii.
Ponadto duchowni w Kazachstanie, w swoim oświadczeniu, stwierdzili, że “zabraniają księżom i wiernym Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie przyjmowania i wykonywania jakiejkolwiek formy błogosławieństwa jakichkolwiek par w nieregularnych sytuacjach i par tej samej płci“.
– Dzięki takim błogosławieństwom Kościół katolicki staje się, jeśli nie w teorii, to w praktyce, propagandystą globalistycznej i bezbożnej ideologii gender – brzmi treść oświadczenia Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie.
Głos sprzeciwu płynie również z Ameryki.
– Naprawdę musimy po prostu stanowić jeden głos i powiedzieć “nie”, nie będziemy się do tego stosować. Nie włączymy tego do życia Kościoła, ponieważ po prostu musimy powiedzieć «nie». I musi to być wspólny głos – powiedział ks. Joseph Strickland, odwołany niedawno, w wyniku śledztwa dot. zarządzania finansami diecezji, były biskup Austin.
Pozytywnie do dokumentu odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Bätzing. W swoim oświadczeniu napisał, że “błogosławieństwo może zostać udzielone parom, które nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w Kościele na przykład z powodu rozwodu, a także parom tej samej płci. Praktyka Kościoła zna wiele form błogosławieństw. Dobrze, że ten skarb został teraz wyniesiony ze względu na różnorodność stylów życia“. Dodał również, że “w błogosławieństwie obiecana jest miłość Boża jako wzmocnienie na drodze życia. Deklaracja stwierdza, że przy udzielaniu zwykłego błogosławieństwa nie trzeba i nie można wymagać spełnienia tych samych warunków moralnych, jakie są wymagane przy przystępowaniu do sakramentów“. Według bp. Bätzing’a deklaracja wyznacza granicę pomiędzy “niezachwianą wiernością nauczaniu Kościoła a wymogami duszpasterskimi praktyki kościelnej, która pragnie być blisko ludzi“.
Źródło: aleteia.org / pch24.pl / dorzeczy.pl
OGLĄDAJ TAKŻE: