Materiał o dzieciach wysiedlanych przez Niemców z szansą na nagrodę BBC

Polskie słuchowisko radiowe ma szansę na zdobycie nagrody BBC Audio Drama Awards 2024. Chodzi o “To słowo” Marty Rebzdy, reżyserowane przez Waldemara Modestowicza oraz z muzyką skomponowaną przez Piotra Mossa. Treść słuchowiska dotyczy wysiedlenia dzieci z Zamojszczyzny przez Niemców, w czasie II wojny światowej.

Słuchowisko “To słowo” Marty Rebzdy podejmuje temat polskich dzieci z Zamojszczyzny, które zostały uratowane przed przymusową wywózką do Niemiec. Chodzi o działalność małżeństwa Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali 470 dzieci z obozu w Zwierzyńcu.

“To słowo” zostało nominowane do nagrody BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii Best European Drama. Zwycięzcy będą ogłoszeni w niedzielę 24 marca 2024 podczas ceremonii rozdania nagród. Wydarzenie odbędzie się w londyńskiej siedzibie BBC.

Dzieci Zamojszczyzny

Sam termin “Dzieci Zamojszczyzny” odnosi się do niezwykle smutnych wydarzeń, które miały miejsce w okupowanej Polsce. W okresie od listopada 1942 do marca 1943 Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci. Oprawcy zabierali dzieci rodzicom. Część z nich została wywieziona do Niemiec i poddana germanizacji. Niestety, niektóre z nich zostały zamordowane lub nigdy nie wrócili do swoich rodzin.

W tym czasie widziałem naocznie, jak Niemcy odłączali dzieci od matek. To oddzielanie matek od ich pociech najbardziej mną wstrząsnęło. Najgorsze tortury, jakie zniosłem, były niczym w porównaniu z tym widokiem. Niemcy zabierali dzieci, a w razie jakiegoś oporu, nawet bardzo nikłego, bili nahajami do krwi – i matki i dzieci. Wtedy w obozie rozlegał się pisk i płacz nieszczęśliwych. Nieraz matki zwracały się do Niemców z prośbą o żywność dla zgłodniałych i zmarzniętych dzieci. Jedyne, co mogły otrzymać, to uderzenie laską lub bykowcem. Widziałem, jak Niemcy zabijali małe dzieci (…) Warunki higieniczne były straszne. Wszy, brud, pchły, pluskwy wprost żywcem pożerały ludzi – mówił w swojej relacji Leonard Szpuga, ofiara niemieckich wysiedleń.

Zbrodnia na polskich dzieciach i ich rodzicach została popełniona w ramach tzw. “Aktion Zamość”, która była częścią większego planu “Generplan Ost”. W ramach tej polityki Niemcy planowali wysiedlić większość ludności polskiej z wybranych ziem, aby zasiedlić zagrabione mienie niemieckimi osadnikami.

źródło: polskieradio.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jasełka ze zbrodnią w tle. Prawdziwa historia Świętej Rodziny

OGLĄDAJ TAKŻE: