Brazylia: przegłosowano zakaz finansowania aborcji przez państwo

Większość parlamentarzystów z Brazylii opowiedziało się za życiem i zagłosowało za zakazem finansowania aborcji oraz tzw. “tranzycji” płciowej dla dzieci z pieniędzy publicznych. Najprawdopodobniej ta nowelizacja ustawy zostanie zawetowana przez skrajnie lewicowego prezydenta, Lulę da Silvę.

Krajowy Kongres Brazylii przegłosował nowelizację ustawy w sprawie budżetu na rok 2024 tuż przed świętami. W przegłosowanej poprawce brazylijscy posłowie umieścili zakaz wydatkowania środków publicznych na pokrycie kosztów aborcji i operacji “tranzycji” płciowej dla nieletnich.

Brazylijscy komentatorzy spodziewają się jednak odpowiedzi skrajnie lewicowego prezydenta, Luiza Inácio “Luli” da Silvy. Polityk może skorzystać ze swoich prerogatyw i zawetować poprawkę popieraną przez m.in. ruch pro-life.

Czego dotyczy ustawa?

Nowelizacja uderza przede wszystkim w przemysł aborcyjny i tranzycyjny, który czerpie duże dochody z refundacji państwa. Przegłosowana poprawka umożliwi zakazanie finansowania ze środków publicznych aborcji i operacji “tranzycji” dla nieletnich.

CZYTAJ TAKŻE: Netflix zmaga się z bojkotem konsumenckim. W kreskówce pokazali chłopca w dziewczęcym stroju

Ponadto, w myśl nowej wersji ustawy, państwo nie będzie mogło promować lub zachęcać nieletnich do aborcji i tranzycji płciowej.

Poprawkę do ustawy budżetowej zaproponował parlamentarzysta Eduardo Bolsonaro, syn byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. Nowelizacja została przegłosowana miażdżącą większością głosów 305 za do 141 przeciw w parlamencie oraz 43 do 26 w senacie. W ocenie posła Bolsonaro treść poprawki “stara się zapobiec atakom na rodzinę”.

I faktycznie, to jest to, co większość społeczeństwa myśli dzisiaj – powiedział Eduardo Bolsonaro – Nie możemy sobie wyobrazić tego, że będziesz płacić podatki, a potem sponsorować nielegalne przejmowanie ziem indiańskich, aborcje czy zmiany płci u dzieci.

Według posła Danilo Forte prezydent Brazylii zawetuje tę poprawkę, ponieważ “nie należy ona do zakresu odpowiedzialności ustawy budżetowej“.

źródło: catholicnewsagency.com

OGLĄDAJ TAKŻE: