Rozwód oczami dziecka. Jak pomóc maluchom w traumie rozpadu rodziny?

Dzieci przeczuwają rozwód na długo, zanim do niego dochodzi. Co więcej, czas konfliktów, wyczuwalnego w rodzinie napięcia poprzedzającego fizyczne rozstanie, może być dla dziecka właśnie najtrudniejszy. Wówczas jest pozostawione same sobie, przepełnione obawami, strachem, poczuciem winy, bywa agresywne. Karty „Rozwód oczami dziecka” pomagają rozpocząć rozmowę i złagodzić skutki rozwodu.

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu rodziny i dziecka. Oby do nich dochodziło jak najrzadziej. Należy robić wszystko, co w naszej mocy, aby rodziny były szczęśliwe i trwałe – co staramy się propagować na łamach portalu Afirmacja.info. Rodzice w sytuacji okołorozwodowej bywają skupieni na sobie, zaabsorbowani konfliktem, być może spotkaniami z prawnikiem, sprawami materialnymi. Starają się ułożyć sobie w głowie nowe życie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak bardzo destrukcyjny jest rozwód? Szokujący raport z Australii

Dziecko może wówczas zamykać się w sobie i przejawiać różne problemy, w tym szkolne. Trauma może uzewnętrzniać się w agresji albo wręcz przeciwnie – dziecko zamyka się w sobie, może dochodzić do chorób psychosomatycznych. Profilaktyka zranień i traum okołorozwodowych jest więc niezmiernie ważna. To, co może zrobić każdy rodzic, to pomóc dziecku uzewnętrznić emocje, spuścić z balona powietrze. Warto wspomóc się specjalistą. Karty „Rozwód oczami dziecka” pomagają rozpocząć rozmowę i złagodzić skutki rozwodu.

„Zdarza się, że młody człowiek odmawia rozmowy na ten temat, wycofuje się z niej, przejawia opór. Wykorzystanie mini-kart może pomóc mu w dokonaniu wglądu i przyjrzeniu się tematowi bez konieczności samodzielnego formułowania wypowiedzi, co dla dzieci i nastolatków często bywa trudne” – czytamy na stronie Centrum Diagnozy i Terapii AIS, producenta gry.

„Celem metody jest poznanie aktualnej sytuacji dziecka, rozpoznanie przeżywanych przez nie stanów emocjonalnych i zidentyfikowanie towarzyszących mu myśli, co może stanowić ważny element będący wstępem do stworzenia strategii terapeutycznej”.

Co zawierają karty? Jak się je stosuje

„Rozwód oczami dziecka” to gra terapeutyczna. Może być wykorzystywana w poradni psychologicznej, pedagogicznej, w gabinecie psychoterapeuty albo w rozmowie z wychowawcą, niektóre, bo nie wszystkie pytania – także w rozmowie rodzica z dzieckiem. Rodzic może także zakupić grę (cena wynosi 60 zł) i poprosić zaufaną dla dziecka osobę, aby użyła kart. Gra składa się z serii kart z twierdzeniami, niektóre dotyczą rodziców, a dziecko musi mieć bezpieczną przestrzeń, aby wyrazić także swoje negatywne uczucia wobec każdego z rodziców. Karty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-15 lat. Karty w kolorze popielatym – przeznaczone są dla dzieci z rodziny, która już się rozpadła, karty w kolorze o odcieniu czerwonym – dotyczą sytuacji przed rozwodem lub w trakcie rozwodu.

Osoba dorosła czyta na głos treść karty lub robi to dziecko i odkłada te karty, z którymi się zgadza i z którymi się utożsamia na jedną kupkę, a na drugą te, które go, jego zdaniem, nie dotyczą. Tak posegregowane karty mogą być potem wstępem do rozmowy. Także wahanie się (warto uwzględnić także taki stos) może być ważną wskazówką. Pytania, z którymi dziecko się utożsamia, można potem oczywiście wykorzystać jako wstęp do dalszej rozmowy.

Przykłady kart

Nie chcę żyć bez taty”, „Mój tato mnie zawiódł”, „Czy moi rodzice nie mogą się pogodzić?”, „Mam wrażenie, że nikt mnie nie rozumie”, „Boję się, że nikt mnie nie obroni” – to przykłady karty dla dzieci, których rodzina właśnie się rozpada.

„Mam żal do rodziców, że się rozstali”, „Nie mam ochoty poznawać nowego partnera mamy”, „Nie lubię, gdy tato zamiast spędzać czas ze mną, zostawia mnie u babci lub innego krewnego”, „Nigdy nie spotkam się z moim ojcem”, „Nie czuję się bezpiecznie z mamą” – to przykłady twierdzeń dla dzieci, które rozwód rodziców mają już za sobą.

LINK do gry terapeutycznej „Rozwód oczami dziecka”

Cena: 60 zł

Zawartość: około 150 kart z twierdzeniami (9cmx5cm).

Format: pudełko o wymiarach połowy zeszytu

Producent: Centrum Diagnozy i Terapii AIS

OGLĄDAJ TAKŻE: