Szkocki rząd opublikował propozycje zakazu tzw. terapii konwersyjnej. Ustawa zakazuje między innymi proponowania osobom homoseksualnym terapii, która ma na celu konwersję do heteroseksualizmu. Odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie.
Wydany we wtorek dokument przedstawia plany kryminalizacji “praktyk szkodliwych“, które mają na celu zmianę lub tłumienie orientacji seksualnej, czy tożsamości płciowej danej osoby.
Propozycje te budzą obawy wśród przedstawicieli wspólnot religijnej, w tym Kościół katolicki w Szkocji. Ta część szkockiego społeczeństwa obawia się, że istnieje “niepokojący brak” klarowności co do tego, co oznacza termin “praktyki konwersji” w proponowanej ustawie.
Rząd twierdzi, że proponowane przepisy miałyby na celu “zapobieganie i reagowanie na szkodliwe praktyki”, jednocześnie chroniąc istniejące swobody w zakresie wolności słowa, wyznania i przekonań.
Czego ma dotyczyć ustawa?
Obszary objęte prawem mogą dotyczyć terapii, czy poradnictwa, które wymagałoby od osoby zmiany lub tłumienia swojej orientacji homoseksualnej. Ponadto również “przepisywania leków w celu tłumienia popędu seksualnego, systematycznego kontrolowania działań i wyglądu osoby, oraz systematycznego grożenia lub upokarzania kogoś“.
Zgodnie z propozycjami, prawo nie obejmowałoby “nienakierowanej i etycznej pomocy i wsparcia dla osoby zastanawiającej się nad swoją orientacją seksualną, lub tożsamością płciową, czy doświadczającej konfliktu, bądź zmartwienia, niezależnie od tego, czy jest ono świadczone przez pracownika służby zdrowia, członka rodziny, czy lidera religijnego“.
Prawo wprowadziłoby również nowe przestępstwa polegające na stosowaniu praktyk konwersyjnych, a wśród potencjalnych przestępstw znalazłoby się świadczenie usług oraz stosowanie kursu przymusowego zachowania.
Według nowego prawa, oskarżyciele musieliby udowodnić, że osoby stosujące praktyki konwersyjne miały zamiar zmienić orientację seksualną lub tożsamość płciową danej osoby, oraz że doszło do “szkód fizycznych lub psychicznych“.
W efekcie terapia konwersyjna dla homoseksualistów zostałaby zakazana. Chrześcijanom, bądź muzułmanom pozostałyby inne formy poradnictwa.
Konsultacje, które mają na celu pozyskanie opinii społeczeństwa, potrwają do 2 kwietnia.
CZYTAJ TAKŻE: “Leczenie” prądem to mit! Jak radzić sobie z niechcianymi skłonnościami seksualnymi?
Krytyka ustawy
W oświadczeniu Kościoła katolickiego w Szkocji możemy przeczytać: “Chociaż Kościół popiera ustawodawstwo chroniące ludzi przed przemocą fizyczną i werbalną, fundamentalnym filarem każdego wolnego społeczeństwa jest to, że państwo uznaje i szanuje prawo organizacji religijnych do swobodnego nauczania pełni swoich wierzeń i wspierania, poprzez modlitwę, rady i inne środki duszpasterskie, swoich członków, którzy pragną żyć zgodnie z tymi wierzeniami. Zalecamy rządowi szkockiemu, aby nie kryminalizować głównego nurtu duszpasterskiej opieki religijnej, poradnictwa rodzicielskiego i interwencji medycznych lub innych profesjonalnych związanych z orientacją seksualną, które nie są aprobowane przez Państwo jako akceptowalne.“
Ponadto w oświadczeniu znalazła się zapowiedź, ze strony Kościoła, do wzięcia udziału w konsultacjach.
– Kościół teraz poświęci czas na rozważenie dokumentu konsultacyjnego w celu złożenia odpowiedzi w odpowiednim terminie. – czytamy w oświadczeniu.
Brytyjska organizacja charytatywna Christian Institute ostrzegła rząd, że jest gotowa “pójść do sądu” w związku z proponowanymi zmianami.
Simon Calvert, zastępca dyrektora, powiedział: “Będziemy zachęcać chrześcijan do udziału w konsultacjach i zlecamy prawnikowi badanie szczegółów propozycji.“
– Martwimy się szczególnie planami rządu dotyczącymi ‘cywilnych zakazów ochronnych’. Sądy mogłyby nałożyć drakońskie ograniczenia na wolność słowa jednostek, opierając się wyłącznie na spekulacjach aktywistów co do tego, co mogą powiedzieć osobom homoseksualnym, czy transpłciowym. Nasi prawnicy napisali do rządu… Jeśli parlament uchwali ustawę, która deptałaby podstawową wolność słowa i wyznania, jesteśmy gotowi iść do sądu. – powiedział Calvert.
OGLĄDAJ TAKŻE: