Demografia to kwestia bezpieczeństwa narodu! Czy zdążymy odbudować naszą dzietność?

Ostatnim z panelistów V spotkania z cyklu Forum Chrzanowskiego był b. Marszałek Sejmu Marek Jurek. W swoim wystąpieniu, a także późniejszej rozmowie przed kamerą Afirmacja TV publicysta i komentator życia społecznego wskazał m.in. na znaczenie demografii dla obronności kraju. Były polityk zadał m.in. pytanie o to, czy jako Polacy zdążymy odbudować swoją dzietność zanim Rosja stanie się gotowa do ewentualnej konfrontacji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarzem spotkania skupionego wokół książki Marka Budzisza pt. “Pauza strategiczna” było Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Moderujący spotkanie Marek Jurek w swoich komentarzach w trakcie debaty odwoływał się szeroko do szerszej sytuacji międzynarodowej, wskazując na czynniki mogące wpływać na prawdopodobieństwo wybuchu i przebieg ewentualnego starcia zbrojnego z Federacją Rosyjską.

B. Marszałek wskazał m.in. na absolutnie realne zagrożenie wieloletnim zamrożeniem wojny na Ukrainie na podobieństwo konfliktów w Naddniestrzu, na Cyprze Północnym czy w Górskim Karabachu. Do analogicznej sytuacji mogłoby w jego opinii dojść w przypadku okupacji przez Rosję północno-wschodniej Polski.

Kolejnym poważnym ryzykiem w przypadku starcia z Federacją Rosyjską jest ewentualność kaskadowego rozlania się konfliktu. Widząc pogrążenie się Europy w wojnie Chiny mogłyby chcieć skorzystać z okazji i zaatakować Tajwan, ale także Koreę Południową. Agresywne zapędy względem sąsiadów mogłyby w takiej sytuacji eskalować również w innych krajach totalitarnych, jak Iran czy Wenezuela.

Zdaniem Marka Jurka obecne uwarunkowania geopolityczne stanowią realne zagrożenie dla niepodległości Polski, przestrzega on jednak przed uprawianiem obecnej często w przestrzeni publicznej “dziecinnej apokaliptyki”. Publicysta wezwał natomiast do szerszego uwzględnienia w myśleniu o potencjalnym konflikcie perspektywy nie tylko militarnej, ale i dyplomatycznej.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ AFIRMACJI Z MARKIEM JURKIEM:

ZOBACZ TAKŻE NASZE ROZMOWY Z POZOSTAŁYMI PANELISTAMI V FORUM CHRZANOWSKIEGO:

Marek Budzisz: Nadchodzą trudne czasy! Silnym rodzinom będzie łatwiej

Łukasz Warzecha: Polacy niegotowi do obrony swych domów. Jak przyszykować się na odparcie agresji?