W klinice Budzik pięcioro pacjentów zostało wybudzonych ze śpiączki w ostatniych trzech miesiącach. – To sukces całego personelu, który opiekuje się i pracuje z pacjentami – powiedział dr Piotr Słowik, koordayntor oddziału rehabilitacji w szpitalu w Olsztynie.
– Od grudnia dwie młode pacjentki opuściły Budzik. Jedna z nich skończyła kolejną turę rehabilitacji, a druga ją kontynuuje. Na oddziale pozostają jeszcze trzej mężczyźni. Są w takim stanie, który kwalifikuje ich do zakończenia pobytu w Budziku. Nastąpiła poprawa stanu świadomości. Możemy nazywać to wybudzeniem – powiedział dr Piotr Siwik z klinik Budzik w Olsztynie.
Te wybudzenia oznaczają chodzenie oraz możliwość komunikowania się. Nie pozwalają jednak pacjentom na samodzielne życie.
Kto najszybciej wraca do zdrowia po śpiączce?
– Najszybciej do zdrowia wracają pacjenci po urazach. Gorsze rokowania mają chorzy po nagłym zatrzymaniu krążenia, udarach mózgu czy niedokrwieniach – wyjaśnił lekarz. Dodał, że wypisani z kliniki pacjenci muszą być poddawani dalszej rehabilitacji. Wymagają też leczenia innych schorzeń.
CZYTAJ TAKŻE: Ameba przyczyną śmierci dwulatka. Służby ostrzegają rodziców
Kwalifikacja pacjenta do kliniki Budzik opiera się na kryteriach ustalonych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Nie może minąć więcej niż rok od incydentu urazowego i pół roku od zdarzenia nieurazowego. Stan zdrowia pacjenta poza urazem mózgu musi być na tyle stabilny, aby intensywna rehabilitacja nie zaszkodziła mu. Pacjent musi również samodzielnie oddychać i mieć stabilne krążenie. Klinika dla dorosłych Budzik w Olsztynie została otwarta w grudniu 2016 roku. Od tego czasu przyjęto około 100 pacjentów znajdujących się w śpiączce, z czego według kierownictwa placówki połowa wybudziła się. Na oddziale jest dostępnych 15 miejsc dla pacjentów.
OGLĄDAJ TAKŻE: