Francja: parlament poparł wpisanie aborcji do Konstytucji

We wtorek późnym wieczorem francuskie Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, opowiedziała się za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji. Za głosowało 493 posłów, a przeciwko było 30. Premier Francji Gabriel Attal na platformie X określił to głosowanie jako “wielkie zwycięstwo na rzecz praw kobiet”, zaś ministra ds. równości płci Aurore Bergé nazwała je “historycznym”.

Aborcja jest legalna we Francji od 1974 roku. Proces jej wpisania do konstytucji został zainicjowany przez prezydenta Emmanuela Macrona w zeszłym roku. Podkreślał on, że celem jest uczynienie praw aborcyjnych w 2024 roku “nieodwracalnymi”. Dyskusja na ten temat we Francji jest odpowiedzią na postanowienie amerykańskiego Sądu Najwyższego z czerwca 2022 roku, które zakłada ograniczenie prawa kobiet do aborcji. W ubiegłotygodniowej debacie w parlamencie niemal wszyscy zwolennicy wprowadzenia zmiany do konstytucji podkreślali, że kluczowe jest, aby przykład amerykański nigdy nie dotarł do Francji.

Wpisanie aborcji do konstytucji

Propozycja zmian w konstytucji trafi teraz pod obrady Senatu, który zajmie się nią 28 lutego. Jednakże może ona napotkać opór ze strony konserwatywnej Partii Republikańskiej i skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego. Wielu z ich parlamentarzystów sprzeciwia się umieszczeniu prawa do aborcji w ustawie zasadniczej i twierdzi, że dostęp do usuwania ciąży we Francji nie jest zagrożony, dlatego nie uważają za konieczne umieszczenie tej kwestii w konstytucji.

CZYTAJ TAKŻE: Rok 2023: Aborcja najczęstszą przyczyną śmierci na świecie

W dyskusji w parlamencie minister równości odpowiadała na te argumenty, podkreślając, że ruchy antyaborcyjne zyskują coraz większą popularność, a w innych krajach obserwuje się zaostrzanie przepisów dotyczących aborcji. Aurore Bergé stwierdziła: “Nie ma powodu, by wierzyć, że to, co się dzieje wokół nas, nie może się wydarzyć również tutaj“.

Dokonanie zmian w konstytucji będzie wymagało zatwierdzenia ich w referendum lub przez 3/5 głosujących w Kongresie, czyli w połączonych izbach parlamentu. Współpracownicy Macrona już zapowiedzieli, że prezydent wybierze drugą opcję. Według francuskiego parlamentarzysty Guillaume’a Gouffiera Valente’a, jeśli propozycja wejdzie w życie, Francja stanie się pierwszym krajem na świecie, który uwzględni prawo do aborcji w swojej konstytucji.

źródło: tvn24.pl

OGLĄDAJ TAKŻE: