Kolej na Danię! Wniosek o zakaz smartfonów w szkołach

Najmłodsi uczniowie, ze szkół podstawowych, nie powinni korzystać ze smartfonów. Jeżeli chodzi o laptopy, to tylko w uzasadnionej sytuacji. Należy również zablokować dostęp do platform rozrywkowych w internecie – wnioskują duńskie władze w zaleceniach opublikowanych we wtorek.

Duńskie ministerstwo ds. dzieci i edukacji jest zdecydowanie przeciwne używaniu smartfonów przez dzieci ze szkół podstawowych.

Należy spakować telefony komórkowe, zablokować strony z grami, streamingiem oraz TikTokiem. Jeśli przenośny komputer nie będzie używany, powinien być schowany do torby – powiedział Mattias Tesfaye, minister ds. dzieci i edukacji w Danii.

Minister dodaje również, że szkoła nie może być “przedłużeniem pokoju nastolatka“.

Zalecenia duńskiego ministerstwa: zakaz smartfonów

Opublikowanie wczoraj rekomendacje zostały przygotowane przez Duńską Agencję ds. Edukacji i Jakości. Zostało to zrobione na polecenie ministerstwa.

Korzystaj z ekranów tylko wtedy, gdy jest to właściwe z dydaktycznego i pedagogicznego punktu widzenia – brzmi fragment dokumentu, skierowany do nauczycieli. – Zrób miejsce na naukę analogową.

Zalecenia złożone są z 12 punktów. Mają być zastosowane przez dyrekcję placówek szkolnych. Nauczyciel i rodzice, a także uczniowie powinni być zaangażowani w proces.

CZYTAJ TAKŻE: Media społecznościowe staną przed sądem. Fala pozwów za treści szkodzące dzieciom

Byliśmy zdecydowanie zbyt naiwni i zaślepieni tym, co udało się osiągnąć największym firmom technologicznym, a co w praktyce oznaczało zakłócenie procesu nauczania – przyznał Tesfaye, podczas rozmowy z duńskimi dziennikarzami – Mam nadzieję, że przestaniemy rozdawać pierwszoklasistom tablety, a damy im ołówki i nauczymy pisać list – dodał.

Ministerstwo odpowiada w ten sposób na liczne badania, które publikowano w ostatnich latach. Według statystyk duńscy uczniowie są w czołówce krajów OECD jeżeli chodzi o używanie smartfonów w szkołach.

źródło: PAP.pl

OGLĄDAJ TAKŻE: