#ZnamTeNumery. Pokaż dziadkom, jak chronić się przed oszustami

Wspólna inicjatywa Komendy Głównej Policji, Telewizji Puls oraz Fundacji „Pod Dębem”, wraz z zaangażowaniem Poczty Polskiej, podjęła działania mające na celu promowanie bezpieczeństwa wśród seniorów. Kampania skierowana jest również do ich najbliższych i ma na celu edukację na temat zagrożeń związanych z oszustwami.

Celem działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery jest opracowanie prostych i łatwych do zapamiętania zasad bezpieczeństwa dla seniorów w sytuacjach potencjalnego oszustwa. Dodatkowo, inicjatywa ma na celu uświadomienie seniorów oraz ich rodzin na temat niebezpieczeństw i różnych metod wykorzystywanych przez oszustów.

Nazwa kampanii, #ZnamTeNumery, odnosi się do istotnych numerów kontaktowych, takich jak numer telefonu do dzielnicowego czy numer bliskich osób, które mogą być pomocne w sytuacji zagrożenia.

#ZnamTeNumery – akcja społeczna

W akcji zaangażowani są znani aktorzy z serialu “Lombard. Życie pod zastaw”, co dodatkowo zwraca uwagę na temat bezpieczeństwa seniorów. Specjalny odcinek programu poświęcony tematyce niebezpieczeństw został wyemitowany 6 listopada 2023 roku na antenie TV Puls.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrważające dane. Ponad połowa nastolatków doświadczyła przemocy w sieci

Jak czytamy na oficjalnej stronie policji polskiej:

Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to: uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się; poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych; posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa); zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.

Ustalenie tajnego hasła “rodzinnego”, które potwierdzi tożsamość osoby dzwoniącej. Znajomość numeru telefonu dzielnicowego i przechowywanie go w widocznym miejscu. Posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, które mogą pomóc w weryfikacji sytuacji. Zapamiętanie motta “sprawdzaj, nie ufaj” i unikanie przekazywania poufnych danych przez telefon. Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona internetowa.

źródło: znamtenumery.pl

OGLĄDAJ TAKŻE: