W mrocznych czasach dobro lśni najpiękniejszym blaskiem. W kinach pojawił się amerykański film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak” w reż. Marca Forstera. To opowieść o chłopcu, który w okupowanej Francji ratuje w czasie wojny Żydówkę.
„Cudowny chłopak” – ekranizacja światowego bestsellera R.J. Palacio z Julią Roberts była w 2017 r. absolutnym kinowym hitem. Poznaliśmy wtedy Auggiego – chłopca o bardzo nietypowej urodzie. Zdeformowana twarz dziecka była przyczynkiem do wytykania go palcami wśród rówieśników. Poza banalnym stwierdzeniem, że wygląd nie świadczy o człowieku, autorka książki, jak i filmowi twórcy, zabrali nas we wzruszającą podróż do świata dziecięcej wrażliwości. Ale poznaliśmy też wtedy Juliana, który znęcał się nad Auggim. Chłopiec za swoje niewłaściwe zachowanie został wydalony ze szkoły. To on staje się bohaterem filmu „Cudowny chłopiec. Biały ptak”.
W opowieści o Julianie poznajemy jego zatroskaną babcię Sarę. Kobieta, choć bardzo tego nie lubi, postanawia opowiedzieć wnukowi swoje doświadczenia z dzieciństwa. I tu rozpoczyna się główna część fabuły filmu. Babcia Juliana jako dziewczynka (Ariella Glaser) mieszka w okupowanej przez Niemcy Francji w czasie II wojny światowej. Dziewczynie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Do szkoły, do której uczęszcza, wkracza francuska policja kolaborująca z Niemcami. Ich cel to łapanka Żydów. Wojenny dramat okaże się podatnym gruntem do wykluwania się męstwa i szlachetności chłopca Juliena (Orlando Schwerdt). Co nie bez znaczenia, mierzy się on z własną niepełnosprawnością. Sara i Julien stają się sobie bardzo bliscy. A widzów uprzedzamy, że warto na seans zabrać chusteczki!
Na ekranie widzimy również aktorską śmietankę: Gillian Anderson, znaną z roli agentki Scully w „Z Archiwum X”, oraz Helen Mirren, zdobywczyni Oscara za film „Królowa”.
CZYTAJ TAKŻE: “Kino NIE-letnie”: „Za bochen chleba” – chleb za życie i życie za chleb
OGLĄDAJ TAKŻE: