Już 1 marca na ekrany kin wejdzie polski film fabularny „Powołany 2” w reż. Jana Sobierajskiego. Produkcja z Marcinem Kwaśnym i Jakubem Dmochowskim w rolach głównych posiada też warstwę dokumentalną, przybliżającą historie czterech osób, które nie tylko przemieniły swoje życie, ale też występują publicznie, inspirując do nawrócenia rzesze ludzi w kryzysach.
Film, będący kontynuacją internetowego hitu, który zebrał milionową publiczność w sieci, powstał dzięki materialnemu wsparciu ludzi dobrego serca. Dystrybutor Rafael Film przygotował przy okazji premiery materiały katechetyczne i konspekty lekcji profilaktycznych dla młodzieży od 12 r. życia. Trzymamy kciuki, by film dotarł do jak największej liczby młodzieży, bo jest wprost odpowiedzią na czasy kryzysu, w których młodzi ludzie coraz częściej targają się na swoje życie.
Powstrzymać próby samobójcze dzieci
Scenarzysta i reżyser filmu, Jan Sobierajski, nie ukrywa że powyższe było jednym z powodów wyprodukowania „Powołanego 2”. – W zeszłym roku odnotowano największą jak dotąd liczbę – bo kilka tysięcy – zamachów na własne życie wśród osób poniżej 18. roku życia. Coraz więcej ludzi korzysta z pomocy psychologów i psychiatrów. Te wyzwania dotykają społeczeństwa jako całości, zarówno ludzi młodych, dojrzewających, jak i dorosłych. Filmy „Powołany” i „Powołany 2” to bardzo konkretna odpowiedź na te społeczne zmiany, na które musimy reagować – mówi twórca.
Fajny ksiądz i pogubiona młodzież
Bohaterem fabularnej części „Powołanego 2” jest Arek (Jakub Dmochowski), który w złości niszczy ogrodzenie jednego z okolicznych domów. Osobą, która przyłapuje go na wandalizmie, jest ksiądz (Marcin Kwaśny), znający właściciela posesji. Wkrótce duchowny udzielić musi schronienia nie tylko zbuntowanemu chłopakowi, ale i grupie jego znajomych. Co ciekawe, schronieniem okaże się kościół. Dla młodych ludzi będzie to oczywiście powód do żartów, ale i gorzkich refleksji. Gdy jeden z bohaterów spojrzy na obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na którym widnieje Maryja z Dzieciątkiem, powie: „rodzina bez ojca – klasyka”. Ksiądz, chcąc wesprzeć młodych ludzi w ich problemach, opowie im cztery niezwykłe i wstrząsające historie.
CZYTAJ TAKŻE: Powstaje film fabularny o życiu ks. Blachnickiego!
„Z przedmiotu pożądania zostałam podmiotem do kochania”
Bohaterem pierwszej historii jest Bartek Krakowiak, który, pochodząc z patologicznej rodziny, szybko wszedł w konflikt z prawem i nałogi. Będąc już dorosłym, postanowił popełnić samobójstwo. Wtedy wydarzyło się coś, co odmieniło jego życie. Zamiast skoku z okna Bartek ostatecznie spakował plecak i poszedł pieszo do Medjugorie.
Druga opowieść dotyczy Dobromira Makowskiego, który będąc dzieckiem uciekł z przemocowego domu. Niestety dalsze lata jego życia były równie tragiczne, jak doświadczenia w patologicznej rodzinie. W dorosłym życiu był już poważnie uzależniony od środków psychoaktywnych. Pewnej nocy przeżył nagły zwrot. Dziś pomaga bezdomnym i uzależnionym.
W filmie poznajemy też Klaudię Tołłoczko, która była fotomodelką, ale graniczna sytuacji w jej życiu pozwoliła jej przeżyć głęboką przemianę. Dziś kobieta opowiada o tym publicznie i pomaga osobom w kryzysach. „Z przedmiotu pożądania stałam się podmiotem do kochania” – mówi w filmie „Powołany 2”.
Bohaterem czwartej opowieści jest Paweł Cwynar, który w przeszłości był gangsterem i szefem grupy przestępczej. Odsiadując długą karę więzienia, doświadczył w celi czegoś, co diametralnie odmieniło jego świat. Dziś w więzieniach, poprawczakach i szkołach ostrzega swoich słuchaczy przed wejściem na drogę przestępczą.
Dobro na dużym ekranie
„Powołany 2” jest próbą nie tylko zbliżenia młodych ludzi do Boga, ale i zrozumienia ich problemów. Bez oceniania i wyciągania pochopnych wniosków. Optymizm płynący z tej opowieści mówi nam, że każdy ma szansę na nawrócenie. „Nie ma przecież wyższej stawki, niż życie wieczne” – słyszymy w filmie.
CZYTAJ TAKŻE: “Bedzie loć” – mówili górale. Jak wchodziłem na “górę Tabor” z ks. Blachnickim i kard. Wojtyłą…
ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ FILMU “POWOŁANY”: