Badanie: 69 proc. matek w Irlandii chce zostać w domu z dzieckiem

Wyniki badań przeprowadzonych w Irlandii pokazują, że zdecydowana większość matek woli pozostać w domu z dziećmi niżeli angażować się w pracę poza domem. Odpowiedziało w ten sposób, aż 69 proc. matek.

Zgodnie z wynikami badań zdecydowana większość matek chce pozostać w domu ze swoimi dziećmi poniżej 18 roku życia, zamiast angażować się w pracę poza domem.

Badania zostały zlecone firmie sondażowej Amarch przez Iona Institute. Wyniki badania opinii publicznej wskazują, że 69% matek wolałoby pozostać w domu, gdyby pieniądze nie stanowiły problemu, niż iść do pracy. Chodzi oczywiście o dzieci niepełnoletnie.

Wyniki sondażu: większość matek chce pracować w domu

Ponadto 76% matek, które wzięły udział w sondażu stwierdziło, że “kobiety pracujące w domu są niedoceniane przez społeczeństwo w porównaniu z kobietami pracującymi poza domem“. Ponad 70% matek stwierdziło, że “nie czują się doceniane przez społeczeństwo za swoją pracę jako matki“.

Wyniki są niezwykle istotne dla zbliżającego się referendum w sprawie opiekunów. Obecnie konstytucja uznaje znaczenie matek i mówi, że nie powinny one być zmuszane do opuszczenia domu z powodu konieczności natury ekonomicznej – powiedziała prof. Casry – Z tego badania i innych podobnych wynika, że zdecydowana większość matek wolałaby zostać w domu z dziećmi, gdyby było je na to stać. To jest dokładnie to, do czego dąży Konstytucja, nawet jeśli państwo nie spełniło obietnicy zawartej w Konstytucji – powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE: Wesprzyj nasz nowy projekt. Zapraszamy na kanał Afirmacja Extra

Rząd Irlandii planuje zorganizować referendum ogólnokrajowe w kwestii usunięcia z Konstytucji dwóch istotnych przepisów mówiących o ochronie małżeństwa. Pierwsza zmiana miałaby wprowadzić nadanie przywilejów, które dotychczas miały małżeństwa, związkom tej samej płci. Druga natomiast dotyczy usunięcia z irlandzkiej konstytucji zasady o konieczności zapewnienia przez państwo wolności od ekonomicznego przymus podejmowania pracy przez matki opiekujące się dziećmi.

źródło: gript.ie

OGLĄDAJ TAKŻE: