Niech dzieci szukają Boga – mocne świadectwo… Gandalfa

Radosław Osypiuk, grający Gandalfa w spektaklu „Hobbit” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, tłumaczy, co jest prawdziwym „arcyklejnotem” w życiu młodych ludzi. „Najważniejsze, żeby dzieci szukały Pana Boga” – mówi w programie „Świat jest teatrem” na antenie Telewizji Republika.

Rozmowa nagrana z aktorem w charakteryzacji, na scenie, tuż po zagraniu Gandalfa w spektaklu „Hobbit” w reżyserii i adaptacji Grzegorza Suskiego, dotyczyła nie tylko tego wspaniałego przedstawienia familijnego. Aktor zwracał uwagę na to, że J.R.R. Tolkien był pisarzem na wskroś chrześcijańskim.

Zamiast smartfonów

„Mówię o swoich dzieciach. Najważniejsze, żeby szukały Pana Boga, przylgnęły do niego, a wszystko inne się ułoży, bo jeżeli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to cokolwiek by się nie działo, wszystko jest do przejścia. Jak pisał ksiądz Twardowski – nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia. Spadają z obłoków małe i wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia. Tego bym życzył młodym ludziom, żeby wypłynęli na głębię, zamiast zamykania się w świecie swoich smartfonów” – powiedział aktor.

Dobro idzie od rodziny

Radosław Osypiuk pytany o to, jak tego dokonać, jak wspierać młodych ludzi w takich dążeniach, nie miał wątpliwości, że przykład musi iść od rodziców. Że nikt za nas nie odrobi tej lekcji. „Jeżeli rodzic nie niesie za sobą żadnych wartości i żadnymi wartościami nie zaraża dziecka, nie żyje nimi na co dzień, to niestety… Wszelkie dobro, jakie może iść, idzie z rodziny. Rodzice są za wszystko odpowiedzialni i będziemy za to też odpowiadać przed panem Bogiem” – mówi Osypiuk.

CZYTAJ TAKŻE: Lektury domowe: Autor, który wzbogacał dusze. O fenomenie J.R.R. Tolkiena

Solidaryzowanie przeciw złu

W rozmowie nie brakuje też wątków zaczerpniętych z „Hobbita”, które mogą być instrukcją dla młodych ludzi w kwestii tego, jak radzić sobie ze złem. Nauka jest bardzo prosta. Trzeba łączyć siły nawet między zwaśnionymi grupami po to, by nie dać się zwyciężyć destrukcyjnym atakom, hejtowi czy przemocy.

Wspieranie wartościowej kultury

“Świat jest teatrem” to prestiżowy program teatralny, którego ideą jest rozmowa z aktorami, śpiewakami operowymi czy tancerzami baletu – na scenie, w charakteryzacji, kostiumach i żywych emocjach swoich bohaterów. Wyemitowane odcinki można oglądać na kanale YouTube Telewizji Republika. Celem programu jest dostarczanie wiedzy merytorycznej widzowi, angażowanie odbiorców kultury i przede wszystkim wspieranie rodzimej twórczości teatralnej oraz ich autorów.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji