Zgłoś się do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym w Sejmie dotyczącym czterech projektów ustaw, które realnie mogą uchylić prawną ochronę życia w Polsce. Projekty, które przed dwoma tygodniami były przedmiotem głosowania przez parlamentarzystów teraz zostaną poddane ocenie przez obywateli.
16 maja 2024 roku o godzinie 10:00 w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży – taką decyzję podjęła sejmowa komisja nadzwyczajna, która została powołana do ich rozpatrzenia. Harmonogram dalszych prac komisja ma przyjąć przed następnym posiedzeniem.
Zabierz głos w parlamencie! Powiedz parlamentarzystom co myślisz o aborcji
Przypomnijmy czego dotyczą omawiane projekty ustaw. Dwa z nich w listopadzie zeszłego roku złożyła Lewica. Pierwszy projekt tego ugrupowania częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej. Drugi umożliwia zabijanie dzieci nienarodzonych do 12. tygodnia ich życia w łonie matki.
W styczniu 2024 roku swój projekt ustawy złożyła również Koalicja Obywatelska. W ich propozycji znalazła się możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży oraz powyżej tego okresu, jeżeli kobieta uzyska stosowną diagnozę lekarza o “nieodwracalnych wadach dziecka albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej jego życiu”. Ponadto w myśl tego projektu ustawy aborcja byłaby możliwa po 12 tygodniu ciąży jeśli “zachodzi podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego”. Propozycja KO dopuszcza dokonywanie aborcji w placówce medycznej, a także poza nią.
– Osoba w ciąży samodzielnie podejmuje decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu ciąży – napisano.
Ostatnim projektem z tego “pakietu” ustaw jest propozycja Trzeciej Drogi. Koalicja Polski 2050 i PSL złożyła pod koniec lutego projekt ustawy, który ma za zadanie unieważnić wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Politycy tego ugrupowania – pytani o swoje rozwiązanie – mówią o “powrocie do kompromisu aborcyjnego”.
Pierwsze osoby już zgłosiły się do wzięcia udziału w odsłuchaniu publicznym. Pełną listę możemy znaleźć na stronie sejmowej.
Zachęcamy do wzięcia udziału w odsłuchaniu publicznym – w tym celu należy wypełnić formularz dostępny na stronie Sejmu.
Termin zgłaszania zainteresowania udziałem w wysłuchaniu publicznym upływa 6 maja br. (decyduje data stempla pocztowego).
OGLĄDAJ TAKŻE:
CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Marsz Życia 2024 za nami! Poznaj rezolucję ogłoszoną w imieniu uczestników