Rozpoczął się konkurs Aktywna Parafia 2024. Czekamy na zgłoszenia!

Rozpoczęła się czwarta edycja Konkursu „Aktywna Parafia” 2024. – To wspaniałe wydarzenie, które pokazuje, jak wiele dobra dzieje się w parafiach w Polsce – mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP. Finał konkursu odbędzie się 15 czerwca w Warszawie. Do 22 maja można nadsyłać zgłoszenia. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski i jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego. Organizatorem wydarzenia jest KAI.

To wspaniałe wydarzenie pokazujące, jak wiele dobra dzieje się w parafiach w Polsce – powiedział red. Marcin Przeciszewski, witając zebranych na konferencji prasowej, która zainaugurowała tegoroczny konkurs. Marcin Przeciszewski podkreślił, że parafia jest przestrzenią, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia religijne w ludzkim życiu – począwszy od chrztu, skończywszy na pogrzebie. Jak podkreślił, obok rodziny, to parafia jest najważniejszym miejscem kształtowania się naszej wiary. Zwrócił też uwagę, że w każdej parafii działa od kilku do kilkunastu mniej lub bardziej sformalizowanych grup, kół, czy wspólnot. W ponad 10 tys. polskich parafii jest ich w sumie ok. 65 tys. Połowa z nich koncentruje się na działalności pomocowej, połowa na działalności formacyjno – modlitewnej. – Parafia zatem jest swoistą kolebką działalności społecznej i pozarządowej w Polsce – powiedział.

Aktywna parafia 2024 – można już wysyłać zgłoszenia!

Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP, zachęcił wszystkie parafie do wzięcia udziału w czwartej edycji konkursu. Podziękował Katolickiej Agencji Informacyjnej za organizację wydarzenia. Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach, w których media karmią się wyłącznie sensacją, trudno dotrzeć do społeczeństwa z pozytywnym przekazem, pokazującym wartość katolickiego stylu życia. – Ten konkurs jest promocją tego co piękne, dobre i szlachetne. Jego celem jest wyszukiwanie parafii wyjątkowych ze względu na swoją aktywną działalność – zaakcentował bp Miziński. Dodał, że podobnych parafii w Polsce nie brakuje.

Dr Urszula Bejma, Zastępca Dyrektora Caritas Polska i członkini jury konkursu, podkreśliła, że główną misją Kościoła w świecie jest głoszenie miłości Bożej. Zaznaczyła, że działalność charytatywna Kościoła jest istotnym elementem jego wiarygodności, świadectwem życia zgodnie z przesłaniem Chrystusa: „Po uczynkach ich poznacie”.

Przykładem realizacji tego orędzia jest działalność Caritas Polska oraz jednostek diecezjalnych – zaakcentowała.

Dr Bejma dodała również, że konkurs „Aktywna Parafia” od najmłodszych lat zaszczepia w człowieku wrażliwość na potrzebę innych, uczy empatii i kształtuje w człowieku wyobraźnię miłosierdzia, która w dzisiejszym świecie wydaje się bardzo potrzebna.

Ks. dr Maciej Będziński, Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, wyjaśnił, że kolejnym istotnym aspektem, który musi być obecny w parafii, jest działalność misyjna. Podkreślił, że na mocy chrztu świętego wszyscy wierni Kościoła są powołani do ewangelizacji.

– Papieskie Dzieła Misyjne robią wszystko, by „Aktywna Parafia” była także parafią misyjną. Odwiedzając wiele wspólnot misyjnych, widzę jak kwitnie życie kulturalne, edukacyjne, związane z ochroną życia… Wszędzie tam na pierwszym miejscu jest Ewangelia i osoba Jezusa Chrystusa – wyjaśnił członek jury konkursu. Dodał, że Papieskie Dzieła Misyjne dbają o współpracę z lokalnymi proboszczami, którzy pomagają w organizacji grup misyjnych wokół parafii lub aktywują już istniejące wspólnoty do wsparcia inicjatyw ewangelizacyjnych.

W tym roku po raz pierwszy w ramach konkursu oceniany będzie poziom cyfryzacji w parafiach. W jury zasiądzie Monika Grabowska z Fundacji Polska Bezgotówkowa. Fundacja jest głównym partnerem konkursu. Skąd zainteresowanie tym wydarzeniem ze strony fundacji? Monika Grabowska wyjaśniła, że fundacja powołana została w celu zwiększenia infrastruktury płatniczej w Polsce, innymi słowy po to, by w jak największej ilości miejsc można było dokonywać płatności w wybrany przez siebie sposób.

Od 2017 r. udało nam się zainstalować ponad 600 tys. terminali, w tym 1200 w parafiach – powiedziała Monika Grabowska. Jak dodała, z badań przeprowadzanych przez fundację wynika, że Polacy są bardzo zainteresowani możliwością udzielania wsparcia działalności pomocowej i charytatywnej w sposób cyfrowy. Wskazują też kościoły, przestrzenie wyznaniowe i pomocowe jako te obszary, w których brakuje im możliwości płatności bezgotówkowych.

Stąd nasze miejsce w konkursie „Aktywna Parafia” – powiedziała Monika Grabowska. – Chcemy zachęcić proboszczów, by otworzyli się na płatności cyfrowe – dodała. Zapowiedziała też, że dla zachęty Fundacja Polska Bezgotówkowa ufunduje wybranym parafiom datkomaty i terminale.

Ks. kanonik Jacek Andrzejczak Proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, która zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie „Aktywna Parafia”, zachęcił wszystkich proboszczów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Namawiał, by nie bali się wystartować. Podkreślił, że parafia w Słupi bardzo zyskała na udziale w konkursie, parafianie poczuli się jeszcze bardziej zmotywowani, ich zaangażowanie w życie parafialne wzrosło.

Dla przykładu, teatralna grupa ewangelizacyjna licząca w ubiegłym roku ok. 40 osób, obecnie liczy ich 130. Jest więcej ministrantów, ministrantek, lektorów. Powstały kolejne róże różańcowe, w tym jedna założona przez dziewczynkę z 2 klasy szkoły podstawowej – opowiadał. Jak podkreślił, jego parafia opiera się na świeckich. O wiele spraw nie musi się już martwić. – I to jest właśnie piękne – stwierdził.

To już czwarta edycja Konkursu „Aktywna Parafia”. Wydarzenie ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Marsz Życia 2024 za nami! Poznaj rezolucję ogłoszoną w imieniu uczestników

https://pomagam.pl/ah846n

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji