„Handel ludźmi” – zgromadzenie ogólne 200 przedstawicieli Talitha Kum we Włoszech

Ponad 200 delegatów sieci Talitha Kum, reprezentujących zakonnice i zakonników, osoby świeckie, młodzież i ocalałych, aktywnie zaangażowanych w walkę z handlem ludźmi, zbierze się na drugim zgromadzeniu ogólnym. Talitha Kum, obchodzi również 15. rocznicę powstania organizacji założonej w 2009 r. przez żeńską Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG). Delegaci spotkają się w dniach od 18 do 24 maja we Fraterna Domus w Sacrofano. Zgromadzenie Generalne rozpocznie się w niedzielę 19 maja liturgią eucharystyczną celebrowaną przez kard. João Braz de Aviza, prefekta Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. 

Wszyscy uczestnicy zgromadzenia, przedstawiciele sieci Talitha Kum obecnych w 90 krajach na całym świecie, spotkają się, aby prowadzić dialog, słuchać, rozeznawać i dzielić się tym, jak kontynuować swoje zaangażowanie i strategicznie przeciwdziałać handlowi ludźmi, współczesnemu złu, które ogarnia świat. W ten sposób członkowie Talitha Kum nadal odpowiadają na wezwanie papieża Franciszka, aby “nie stać w miejscu, zmobilizować wszystkie nasze zasoby w walce z handlem ludźmi i przywrócić pełną godność osobom, które padły ofiarą handlu ludźmi”.

Współczucie w działaniu na rzecz transformacji

“Na wspólnej drodze do zakończenia handlu ludźmi: współczucie w działaniu na rzecz transformacji” to temat wybrany na tę rocznicę. Nadaje ono ton celom zgromadzenia, które ma być: transformacyjnym spotkaniem dziękczynienia, dzielenia się, oceny i pójścia naprzód. Zgromadzenie ma nadzieję opracować deklarację końcową z priorytetami i punktami strategicznymi, które zaangażują Talitha Kum na kolejne 5 lat – od 2025 do 2030 roku – w czynienie dalszych postępów oraz wzmacnianie sieci i współpracy.

Podczas Zgromadzenia zostanie przyjęte podejście synodalne i oddolne, z pomocą moderatorów. Aby osiągnąć te cele, program będzie obejmował elementy oceny, wkład ekspertów, takich jak kard. Luis Antonio Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, Safek Pavey z Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) w Turcji, siostra Norma Pimentel, laureatka nagrody Catholic Extension Spirit of Francis 2023 za pracę z uchodźcami i migrantami w Stanach Zjednoczonych, ambasador Australii przy Stolicy Apostolskiej Chiara Porro i wielu innych. Będą miały miejsce okrągłe stoły z udziałem osób bezpośrednio zaangażowanych w towarzyszenie ocalałym i młodym ludziom, ułatwiające dzielenie się dobrymi praktykami i dyskusje grupowe. Sesja plenarna, otwarta dla publiczności, odbędzie się w środę 22 maja. Delegaci spotkają się z gośćmi, organizacjami partnerskimi i ambasadorami przy Stolicy Apostolskiej, aby przekazać informacje na temat Zgromadzenia, przedstawić Deklarację Końcową i odpowiedzieć na pytania. Następnie odbędą się obchody 15. rocznicy.

Audiencja u papieża

Zgromadzenie zakończy się w czwartek 23 maja audiencją u papieża Franciszka, liturgią celebrowaną przez kard. Michała Czernego, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w Bazylice Świętego Piotra oraz ceremonią wręczenia nagród Sisters Against Trafficking Award w audytorium Augustinianum w Rzymie. Trzy siostry zostaną uhonorowane za wyjątkową odwagę, kreatywność, współpracę i osiągnięcia w ochronie swoich społeczności przed handlem ludźmi.

Formalnie założona przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG) w 2009 roku, Talitha Kum jest Międzynarodową Siecią Życia Konsekrowanego przeciwko Handlowi Ludźmi. Talitha Kum działa oddolnie, a jej sieci członkowskie angażują się na całym świecie ratowaniem przed niewolnictwem głównie kobiet i dzieci. Siostry z różnych zgromadzeń zakonnych prowadzą szkolenia i kampanie uświadamiające w szkołach, parafiach i wśród lokalnych społeczności. Są one skierowane głównie do młodych dziewcząt, ale także do członków wspólnot religijnych oraz do migrantów i uchodźców. 

Walka z handlem ludźmi i wyzyskiem w każdej części świata

Zgromadzenie jest wyjątkowym wydarzeniem, spotkaniem, dialogiem, a przede wszystkim określeniem strategii, które przyjmiemy w nadchodzących latach w celu zwalczania handlu ludźmi i wyzysku w każdej części świata. Dzielimy się naszymi sukcesami i wyzwaniami, słuchamy nowych i różnych głosów, a robienie tego razem jest kluczem do wzmocnienia nas samych i zwiększenia skuteczności naszych działań – powiedziała siostra Abby Avelino,  międzynarodowa koordynatorka Talitha Kum. – Jestem wdzięczna za wsparcie Zarządu UISG i jego członków, którzy powierzyli nam, członkiniom Talitha Kum, tę proroczą inicjatywę misyjną, ponieważ pracujemy razem w walce z handlem ludźmi. Jestem również wdzięczna naszym darczyńcom i partnerom w tej misji, a przede wszystkim miłości Boga, która prowadzi nas w kierunku współczucia i działań transformacyjnych – podsumowała s. Avelino.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji