Kapłaństwo kobiet? Papież Franciszek jednoznacznie: “NIE”. [WIDEO]

W rozmowie z CBS News papież Franciszek stwierdził, że kobiety nie mogą być wyświęcane na diakonów. W odpowiedzi na pytanie o to czy odpowiedział natychmiastowo: “nie”. Dziennikarka CBS, Norah O’Donnell, zapytała papieża, czy kobiety będą kiedykolwiek miały „możliwość bycia kapłanami i uczestniczenia jako członkowie duchowieństwa w Kościele?”. Papież Franciszek odpowiedział szybko i jednoznacznie: „Nie.”

Emisja programu „Pope Francis: The First”, będącego rozszerzoną wersją wywiadu zaprezentowanego w „60 Minutes” w niedzielę, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarka CBS, Norah O’Donnell, zapytała papieża, czy kobiety będą kiedykolwiek miały „możliwość bycia diakonami i uczestniczenia jako członkowie duchowieństwa w Kościele?” Franciszek odpowiedział szybko: „Nie.”

Papież zapytany o kapłaństwo kobiet. Francisze jednoznacznie na “nie

– Czy mała dziewczynka, która dzisiaj dorasta jako katoliczka, będzie mogła kiedyś mieć taką możliwość, aby zostać diakonem i uczestniczyć w Kościele katolickim jako kapłan? – spytała Norah O’Donnell.

– Nie – bez namysłu odparł papież Franciszek.

ZOBACZ FRAGMENT WYWIADU:

Dziennikarka postanowiła jednak dopytać biskupa Rzymu o tę kwestię. Papież nie miał problemu z udzieleniem szerszego kontekstu dla swoich jednoznacznych słów.

Jeśli chodzi o diakonów z sakramentem święceń, to “nie”. Ale kobiety zawsze pełniły, powiedziałbym, funkcję diakonis bez bycia diakonami, prawda? Kobiety służą wielce jako kobiety, a nie jako ministranci, jako ministranci w tym sensie, w ramach sakramentów święceń

To jest sprzeczne z wypowiedzią z lutego hiszpańskiej zakonnicy i teolog Lindy Pocher, która była jedną z trzech kobiet, które przemawiały na ostatnim spotkaniu Rady Kardynałów papieża.

Diakonat był również omawiany. Wiemy, że papież jest bardzo przychylny wobec diakonatu dla kobiet, ale wciąż próbuje zrozumieć, jak to wprowadzić w praktyce – powiedziała Pocher w rozmowie z Europa Press.

Jednakże, Franciszek powiedział CBS News, że kobiety „są tymi, które wprowadzają zmiany, wszelkiego rodzaju zmiany.”

Są odważniejsze od mężczyzn – kontynuował papież – Wiedzą, jak najlepiej chronić życie. Kobiety są mistrzowskimi opiekunkami życia. Kobiety są wspaniałe. Są bardzo wspaniałe. A stworzenie przestrzeni w Kościele dla kobiet nie oznacza nadania im funkcji, nie. Kościół jest matką, a kobiety w Kościele są tymi, które pomagają pielęgnować tę macierzyńskość. Nie zapominajmy, że to kobiety nigdy nie opuściły Jezusa. Mężczyźni wszyscy uciekli – powiedział papież.

Franciszek został zapytany również o błogosławienie par homoseksualnych

Dziennikarka CBS zapytała następnie, dlaczego papież „zdecydował się pozwolić katolickim księżom na błogosławienie par tej samej płci.”

Franciszek szybko zaprzeczył tej interpretacji.

Nie, to, na co pozwoliłem, to nie było błogosławienie związku. Tego nie można zrobić, ponieważ to nie jest… to nie jest sakrament. Nie mogę. Pan Bóg tak to ustanowił. Ale błogosławienie każdej osoby, tak. Błogosławieństwo jest dla WSZYSTKICH. Dla wszystkich – powiedział papież.

źródło: cruxnow.com

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji