Nasz wywiad z minister Kotulą na temat aborcji

Minister do spraw równości Katarzyna Kotula została zapytana przez naszego redakcyjnego kolegę Pawła Zdziarskiego o aborcyjny projekt ustawy zgłoszony do procedowania w Sejmie przez Lewicę. Zachęcamy do obejrzenia naszej rozmowy z polityk Lewicy.

Przypomnijmy czego dotyczą omawiane projekty ustaw. Dwa z nich w listopadzie zeszłego roku złożyła Lewica. Pierwszy projekt tego ugrupowania częściowo depenalizuje pomoc w aborcji oraz sam proceder. Drugi umożliwia zabijanie dzieci nienarodzonych do 12. tygodnia ich życia w łonie matki. W styczniu 2024 roku swój projekt ustawy złożyła również Koalicja Obywatelska.

Katarzyna Kotula: aborcja do 12 tyg. ciąży to projekt Lewicy

W tej propozycji znalazła się możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży oraz powyżej tego okresu, jeżeli kobieta uzyska stosowną diagnozę lekarza o “nieodwracalnych wadach dziecka albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej jego życiu”. Ponadto w myśl tego projektu aborcja byłaby możliwa po 12 tygodniu ciąży jeśli “zachodzi podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego”. Propozycja KO dopuszcza dokonywanie aborcji w placówce medycznej, a także poza nią.

Ostatnim projektem z tego “pakietu” ustaw jest propozycja Trzeciej Drogi. Koalicja Polski 2050 i PSL złożyła pod koniec lutego projekt ustawy, który wg autorów, unieważniłby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Politycy tego ugrupowania – pytani o swoje rozwiązanie – mówią o “powrocie do kompromisu aborcyjnego”. Obecnie nad projektami aborcyjnymi, których dotyczy dzisiejsze wysłuchanie publiczne, pracuje Komisja Nadzwyczajna. Pod koniec maja odbędą się pierwsze prace komisji nad tymi propozycjami partii tworzących obecną koalicję rządzącą.

ZOBACZ NAGRANIE:


Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji