Patriarcha Lizbony: rodzina jest podstawą cywilizacji

Patriarcha Lizbony abp Rui Valério wezwał podczas spotkania z mieszkańcami portugalskiej stolicy do działań na rzecz rodziny, w szczególności jej ochrony. Wskazał, że rodzina jest „podstawą cywilizacji” i należy ją za wszelką cenę pielęgnować. Jak podkreślił portugalski hierarcha „rodzina jest komórką społeczeństwa, jest podstawą cywilizacji, jest korzeniem każdego z nas”. – Bez względu na wszystko (…) rodzina odpowiada wrodzonemu pragnieniu ludzkiego serca, a zatem odpowiada naturalnemu procesowi istoty ludzkiej – powiedział podczas spotkania abp Valério.

Według duchownego „rodzina jest rzeczywistością zasadniczo nadprzyrodzoną”. – Rodzina jest sakramentem Bożej obecności i Bożej miłości w świecie, pośród nas – dodał w przemówieniu opublikowanym przez archidiecezję Lizbony.

Rodzina jest podstawą cywilizacji

W trakcie spotkania z blisko 200 portugalskimi parami, które odnowiły swoje ślubowanie małżeńskie, biskup Lizbony podkreślił, że rodzina „jest laboratorium samego Boga”. – Rodzina nie jest tylko projektem, który odpowiada na nasze tęsknoty, pragnienia oraz strukturę każdej ludzkiej istoty. Rodzina jest czymś więcej, jest oazą, jest laboratorium samego Boga i samego życia Bożego obecnego tutaj na ziemi – powiedział hierarcha.

Podczas spotkania z portugalskimi małżeństwami abp Valério zaapelował do opinii publicznej o zainteresowanie i troskę o rodzinę. Uznał ją za główne antidotum na indywidualizm, a także nazwał „głównym lekarstwem na kulturę odrzucenia i na kulturę obojętności”.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji