Co ma zrobić nauczyciel kiedy dziecko jest wyobcowane?

Jak powinien zachować się nauczyciel w sytuacji, gdy dziecko jest wyraźnie nieobecne w trakcie lekcji i na przerwach? Czy i jak pedagog może pomóc wyobcowanemu uczniowi? Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z panią Marią Gudro-Homicką, wieloletnią nauczycielką języka polskiego oraz prezes Stowarzyszenia Ambasadorów Dzieci i Młodzieży.

W trakcie II debaty pt. ‘Edukacja na rozdrożu’ rozmawialiśmy z prelegentami o prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Ambasadorów Dzieci i Młodzieży, było poświęcone rozpoznaniu przyczyn problemów emocjonalnych dzieci i młodzieży oraz określeniu sposobów ich rozwiązania.

ZOBACZ WYWIAD:

Debata “Edukacja na rozdrożu”. Rozmawialiśmy z prelegentami o problemach dzieci i roli nauczycieli

Po zakończeniu debaty udało nam się porozmawiać z panią Marią Gudro-Homicką, wieloletnią nauczycielką języka polskiego oraz prezes Stowarzyszenia Ambasadorów Dzieci i Młodzieży. Pani Maria jest również metodyczka języka polskiego od 1980 roku.

W przeszłości pełniła także funkcję starszego wizytatora w kuratorium oraz inspektor oświaty. Przez wiele lat była nauczycielką akademicką na dwóch uczelniach pedagogicznych w Siedlcach i Toruniu. Jes ttakże współzałożycielka i przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, a obecnie honorową przewodniczącą SNaPu. Pani Maria Gudro-Homicka przez wiele pracowała jako egzaminatorka, rzeczoznawczyni MEiN ds. opiniowania podręczników szkolnych. Jest ponadto członkiem Towarzystwa Naukowego im. Adama Mickiewicza na UW oraz Zespołu Komunikacji przy Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Ma w swoim dorobku liczne publikacje metodyczne.

Rozmowę z panią Marią Gudro-Homicką na temat problemów dzieci w szkole oraz właściwej reakcji kadry nauczycielskiej przeprowadził nasz redakcyjny kolega, Jakub Bázler.

CZYTAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji