Filmowa opowieść o Zamku Królewskim w Poznaniu

Już za tydzień, 26 czerwca, w rocznicę ustanowienia godła Królestwa Polskiego z Orłem Białym w koronie, zapowiedziana jest premiera filmu dokumentalnego „Zamku Królewski w Mieście Stołecznym Poznaniu” w reżyserii Krzysztofa Nowaka.

To pierwsza monografia filmowa Zamku Królewskiego w Poznaniu. Pasjonująca opowieść o potędze, upadku i restytucji monarszej siedziby na Wzgórzu Przemysła.

Zamek Królewski w Poznaniu. Pierwszy taki film

Historia tego piastowskiego zamku pozostaje nadal mało znaną kartą w historii Polski, mimo iż w jego murach miały miejsce wydarzenia najwyższej rangi w dziejach państwa i narodu:

– odrodzenie monarchii piastowskiej w XIII wieku 

– ustanowienie godła państwa polskiego, (1295 r.)

– śluby i wesela monarchów, 

– spotkania władców Europy,

– Pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski oraz wydarzenia zapisane w słowach polskiego hymnu państwowego, opisujące aktywność hetmana Stefana Czarnieckiego w Wielkopolsce wyzwalanej ze szwedzkiego Potopu.

JUŻ DZIS ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

Konsultantem historycznym był prof. Tomasz Jasiński autor niedawno wydanej pozycji: „Dzieje zamku na Wzgórzu Przemysła w średniowieczu”.

Sceny fabularyzowane w reżyserii ARKADIUSZA GOŁĘBIEWSKIEGO. Zdjęcia Michała Bożka, Macieja Grudy i Pawła Pierzchanowskiego, który także film zmontował. Oryginalna muzyka Marcina Matuszewskiego.
Komputerowe animacje wizerunków królewskiej siedziby zrealizowane przez – Studio Animacji – Czwarta Rano.

Film zrealizowany na zamówienie MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU, we współpracy z Parkiem „Dzieje” w Murowanej Goślinie, sfinansowany przez Fundację Orlen. Producent wykonawczy MEDIA Paweł Nowacki.

Premiera już 26 czerwca o godzinie 18.00 – na kanale Muzeum Narodowego w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE:

WESPRZYJ AFIRMACJĘ NA ZRZUTCE!