Rosjanie uprowadzili 20 tys. dzieci z Ukrainy

Według raportu brytyjskiego dziennika Financial Times, Rosja po raz kolejny popełnia zbrodnię wojenną przeciwko ukraińskim dzieciom. Gazeta prześledziła ślady kilkorga dzieci przy użyciu technologii rozpoznawania obrazu i po rozmowach z krewnymi dzieci. Najwyraźniej zostały one wystawione do adopcji na rosyjskich stronach adopcyjnych po porwaniach, gdzie “oferowano” je pod fałszywymi nazwiskami. W tym kontekście doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan mówi o “nikczemnych” czynach.

Dzieci zostały uprowadzone przez Rosjan na południu Ukrainy w 2022 roku. Jakiś czas temu amerykański dziennik New York Times donosił również o grupie ukraińskich dzieci, które zostały uprowadzone z domu dziecka w Chersoniu.

Dramat ukraińskich dzieci. Rosja uprowadza nieletnich

W 2022 r. 46 niemowląt i małych dzieci zostało uprowadzonych stamtąd na Krym, a następnie “przyznano” im rosyjskie obywatelstwo, a następnie oddano do adopcji. Niektóre z uprowadzonych wówczas dzieci zostały zwrócone Ukrainie po mediacji Kataru. 

CZYTAJ TAKŻE:

Według ukraińskich mediów, Rosja uprowadziła tysiące nieletnich z terytoriów okupowanych przez Rosję. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) szacuje, że uprowadzono co najmniej 20 000 dzieci, ale liczba niezgłoszonych przypadków może być znacznie wyższa. W wywiadzie dla austriackiej gazety Die Presse, prawnik zajmujący się prawami człowieka Gabriel Sebbah mówi o “ludobójstwie i zbrodniach przeciwko ludzkości”.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE: