Pomoc samotnym matkom. “Mama nie sama”

Pani Natalia ma 32 lata i wychowuje dwoje dzieci. Trudno słuchać o tym, że w jej wieku można mieć za sobą doświadczenia przemocy oraz stratę dwóch córeczek, które nie dożyły nawet roku.

Mimo tych przeżyć ma odwagę, by stawić czoła nowym wyzwaniom.

Fundusz “Mama nie sama”

Tutaj w Gdańsku zaczynam wszystko od nowa. Tak się cieszę, że znalazłam to mieszkanie. Małe, ale tanie. Przytulne. Dużo jeszcze brakuje. Muszę np. gotować codziennie, bo nie mam na tyle dużego garnka, żeby ugotować na dwa dni. Widziałam taki porządny garnek w Biedronce za 70 zł. Może jak uzbieram pieniądze, to będzie jeszcze ta promocja. A jak nie, to będzie inna. Teraz po prostu potrzebuję spokoju. Wsparcia oczywiście też. Ale moja mama już teraz sama potrzebuje pomocy. Za to mam siostry zakonne, które prowadzą dom matki i dziecka. I dziewczyny, z którymi tam mieszkałam. Trzymamy się razem. Każda ma inną historię, ale tak naprawdę to przecież podobną.

Pani Natalia ma też ogromna wiarę. Mówi: „Czuje, że ktoś z góry nad nami czuwa. Ale największą siłę dają mi dzieci. Nawet przy największym załamaniu to dla nich się odradzałam – jak feniks z popiołów. One są najważniejsze. Ale o siebie też dbam. I zadbam jeszcze bardziej”.

Jest ona jedną z podopiecznych Funduszu „Mama nie sama”, który od początku 2024 r. prowadzi Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Nowy program pomocy materialnej „Mama nie sama” ma na celu wsparcie samotnych mam, które opuszczają domy samotnej matki, gdzie znalazły bezpieczne schronienie w trudnych okolicznościach życiowych, jakimi mogą być np. nieplanowana ciąża, przemoc w rodzinie czy śmierć bliskich. Gdy są gotowe się usamodzielnić, potrzebują naszej pomocy – mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka.

Fundusz „Mama nie sama”, we współpracy z domami samotnej matki oraz innymi ośrodkami interwencyjnymi, pomaga usamodzielnić się kobietom opuszczającym te placówki. Zakłada pomoc w zakresie indywidualnie uzgodnionym z potrzebującą mamą (np. w urządzeniu mieszkania: zakupie pralki, kuchenki, lodówki lub w comiesięcznej dopłacie do czynszu).

Jego regulamin znajduje się na tej stronie.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wspiera również materialnie potrzebujące kobiety w ciąży i rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Szczegóły pomocy można znaleźć na stronie stowarzyszenia.

źródło: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: