Tu się Polska zaczęła – recenzja filmu „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu”

Nie wszyscy wiedzą, że miasto Poznań to dawna stolica państwa i monarchii pierwszych Piastów. Film „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” w reż. Krzysztofa Nowaka to fascynująca podróż filmowym wehikułem czasu. Historyczny spacer po poznańskim zamku i jego ogromnej roli w budowaniu państwowości i naszych dziejach.

Św. Jan Paweł II o kolebce Polski


Św. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek, nawiązując do Wielkopolski powiedział „Tu się Polska zaczęła!”. Wskazał wtedy na miejsce, gdzie zaczęła się nasza narodowa historia, czyli osadę, a potem gród obronny na Ostrowie Tumskim. Tu bowiem była pierwsza siedziba władz – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na przeciwległym od Ostrowa Tumskiego brzegu Warty to Przemysł I i Przemysł II podjęli decyzję o budowie Zamku Królewskiego. Rezydencja królewska wzniesiona została w XIII w. W fascynujący sposób opowiadają o tym w filmie narrator Robert Samot i historyk prof. Tomasz Jasiński. Przywołują oni przełomowe wydarzenia w dziejach kraju, które w szerszej perspektywie decydowały o przetrwaniu naszego kraju. Dlatego też zamek był m.in. znakomitą bazą wojskową za czasów Przemysła II i był świadkiem wielkich wydarzeń. Choćby hołdu lennego złożonego w 1493 r. królowi Polski przez mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena. Film bogaty jest w wizualizacje budynku okalanego 60-ciometrowym murem.


Świetne kostiumy, inscenizacje i oryginalna muzyka


Filmowiec Arkadiusz Gołębiewski, reżyser scen inscenizowanych przenosi nas w dzieje sprzed niemal tysiąca lat. Przedstawione tu życie dworskie cieszy oko. Kostiumy z Łódzkiego Centrum Filmowego budzą zachwyt. Zrekonstruowane rycerskie walki uatrakcyjniają produkcję w sposób niezwykły. Podobnie jak oryginalna muzyka. Narrator filmu Robert Samot i konsultant historyczny Tomasz Jasiński z pasją mówią o zamku, którego dzieje są też oczywiście dziejami Rzeczypospolitej w pigułce. Słyszymy nie tylko o odbywających się tam wydarzeniach historycznych, ale dowiadujemy się, że pracował tam Józef Wybicki, dla którego pobyt na Zamku Królewskim w Poznaniu był inspiracją do stworzenia niektórych fragmentów „Mazurka Dąbrowskiego”. Że to tam powstał herb Królestwa Polskiego – Orzeł, do dziś nasz narodowy znak! To tutaj odbywały się śluby i wesela monarchów a przy tym zjazdy europejskich koronowanych głów. Zamek nie raz podupadał i nie raz powstawał na nowo.


Władza i Bóg


Ale to, co w filmie „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” w reż. Krzysztofa Nowaka jest bodaj najcenniejsze, to przypomnienie jak wykuwanie się polskiej państwowości czerpało z wartości chrześcijańskich. Widzimy tu koronacyjne rytuały, sakralizację króla, która wynosiła suwerena ponad wszystkich poddanych – a to dzięki namaszczeniu świętymi olejami. Bardzo mocno wybrzmiewają słowa o tym, że „władza pochodzi od Boga. Kto ją dzierży, musi przed Bogiem odpowiadać”. Wyprodukowany przez Pawła Nowackiego film stawia do pionu – przypomina, jak wielką odpowiedzialnością jest pełnienie władzy w kraju. Odpowiadanie za bezpieczeństwo i dobrostan jego obywateli.
Film „Zamek Królewski w stołecznym mieście Poznaniu” dostępny będzie na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Poznaniu już od 26 czerwca, czyli od dnia rocznicy koronacji Przemysła II na króla Polski. Gorąco polecamy!

ZOBACZ ZWIASTUN:

CZYTAJ TAKŻE:

WESPRZYJ AFIRMACJĘ NA ZRZUTCE!