Papież Franciszek nie sprzeciwia się publicznemu finansowaniu aborcji? Skandaliczne słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych wprawił wszystkich w osłupienie swoją niedawną wypowiedzią nt. tego, że papież nie ma nic przeciwko publicznemu finansowaniu aborcji. Jego słowa skrytykował amerykański abp. „Prezydent Joe Biden nie ma racji w sprawie finansowania aborcji przez podatników i myli się co do poglądów papieża Franciszka na ten temat” – powiedział w środę 1 lutego przewodniczący konferencji biskupów USA, abp Timothy Broglio.

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu odniósł się do słów prezydenta, który zasugerował we wtorek, że ani papież, ani wszyscy biskupi katoliccy nie sprzeciwiają się publicznemu finansowaniu aborcji w Stanach Zjednoczonych. Biden, deklarujący się jako katolik, który popiera legalną i publicznie finansowaną aborcję, stwierdził to w krótkiej rozmowie z korespondentem EWTN w Białym Domu, Owenem Jensenem.

Oświadczenie ws. słów Joe Bidena

W środę abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), wydał oświadczenie zaprzeczające komentarzom Bidena.

„Jak uczy nas Jezus, życie ludzkie jest święte. Bóg wzywa nas do obrony i ochrony życia od momentu poczęcia nowej istoty ludzkiej. Kościół katolicki jest jasny i konsekwentny w tym nauczaniu. Katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych są zjednoczeni w naszym zaangażowaniu na rzecz życia i będą nadal pracować jako jedno ciało w Chrystusie, aby aborcja stała się nie do pomyślenia” – stwierdził abp Broglio, który jest ordynariuszem wojskowym USA. Powiedział również, że publiczne finansowanie aborcji podważa wolność religijną katolików.

Uczestnictwo w ciężkim złu

„Finansowanie aborcji przez podatników zmusiłoby ludzi o prawym sumieniu do uczestnictwa w tym ciężkim złu wbrew swej woli” – powiedział hierarcha. Wyjaśnił, że byłoby to sprzeczne z naszym prawem do życia w zgodzie z doktrynami naszej wiary.

„Modlę się, abyśmy chronili każde dziecko bez względu na jego wiek i otworzyli nasze serca, aby odpowiedzieć matkom w potrzebie miłością i wsparciem, a nie przemocą aborcji”. Abp Broglio zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie potępiał aborcję. W październiku 2018 roku, podczas środowej audiencji ogólnej na Placu Świętego Piotra, papież porównał korzystanie z usług dostawcy aborcji do wynajęcia płatnego zabójcy.

Uwagi prezydenta pojawiły się pięć dni po tym, jak przewodniczący Komisji Obrony Życia amerykańskiego episkopatu poparł projekt ustawy Kongresu, która dąży do trwałego zakazu federalnego finansowania aborcji.

Czytaj także:

KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji