Jak wygląda ochrona małoletnich w Kościele? Kierunki i wyzwania

W najbliższy poniedziałek 20 lutego o godz. 15:00 Katolicka Agencja Informacyjna organizuje konferencję poprzedzającą tegoroczny Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego w Kościele. Wydarzenie nosi tytuł: „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce – rozwój i perspektywy”. Jak wygląda ochrona małoletnich w Kościele?

Konferencja będzie dotyczyć mozolnie budowanego systemu ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz systemu prewencji w Kościele w Polsce. Omówione zostaną też działania Fundacji Świętego Wojciecha.

Wydarzenie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Udział wezmą: ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży; Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa KEP; ks. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Ivanka Rudakevych z Centrum Godności Dziecka we Lwowie (udział on-line). Prowadzącym konferencję będzie prezes KAI Marcin Przeciszewski

Coroczny Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego, obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, to okazja zarówno do szczerej modlitwy za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, jak i ukazywania konkretnej pomocy, na jaką w ramach wspólnoty Kościoła mogą liczyć osoby skrzywdzone oraz ich bliscy. W tym roku dzień ten – ustanowiony przez Episkopat Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka – przypada 24 lutego.

Kampania promująca Dzień Modlitwy i Pokuty 2023 odbywa się pod hasłem #RazemByPomagać. Chcemy, aby ten czas stał się okazją do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy w Kościele osobom skrzywdzonym.

Jak działa i jak się zmienia system chroniący dzieci i młodzież w Kościele? Na jaką bezpośrednią i pośrednią pomoc mogą liczyć osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym? Jakie nowe wyzwania i kierunki działania warto podjąć, aby pomoc i prewencja odpowiadały maksymalnie szeroko na wyzwania współczesności? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji.

Źródło: KAI

CZYTAJ TAKŻE: 850 spraw – pedofilia okiem Państwowej Komisji

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji