Wielotysięczna Parada Polskości przeszła ulicami Wilna

W minionych dniach w szczególny sposób podkreślaliśmy naszą pamięć o Rodakach mieszkających poza krajem. Sprzyjały ku temu obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz kolejna rocznica Konstytucji 3 Maja. Te dni mają szczególną wagę na dawnych Kresach Wschodnich, gdzie wciąż mieszkają Polacy, od pokoleń przekazując rodzimą tożsamość kolejnym pokoleniom. Nie dziwi więc fakt, że w ubiegłą sobotę Parada Polskości w Wilnie zgromadziła wielotysięczny tłum naszych Rodaków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2 maja pamiętajmy o Polakach mieszkających poza Ojczyzną!

Polacy z Wileńszczyzny i innych części Litwy po raz kolejny pokazali ogromne przywiązanie do polskiej tożsamości, tradycji i języka. Parada Polskości wystartowała punktualnie o godz. 12:00 miejscowego czasu z Placu Niepodległości, gdzie mieści się Sejm Republiki Litewskiej. Następnie przeszła głównymi ulicami Wilna: aleją Giedymina, Zamkową, Ostrobramską, mijając m.in. Pałac Prezydencki i Pałac Paców, w którym mieści się Ambasada RP. Wreszcie, ok. godz. 14:00 pochód dotarł do Ostrej Bramy, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Szymona Wikło, proboszcza polskiej parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie. Po zakończeniu liturgii na Placu Ratuszowym odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Duma z bycia Polakiem

Paradę Polskości zorganizował Związek Polaków na Litwie na czele z europosłem Waldemarem Tomaszewskim. Na czele pochodu stanęli również posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin i radni tej partii. Obecni byli również przedstawiciele polskiej dyplomacji: ambasador RP w Wilnie Konstanty Radziwiłł oraz konsul Irmina Szmalec, senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer, posłowie Janusz Kowalski i Jarosław Krajewski, a także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Parada jest wyrazem dumy z bycia Polakiem na Litwie oraz demonstracją naszej jedności, przypomnieniem współobywatelom, Litwinom, o wielotysięcznej obecności Polaków w naszym kraju – powiedział w rozmowie z polskimi mediami Edward Trusewicz, wiceprzewodniczący Związku Polaków na Litwie.

Przykład dla Polaków z Macierzy

To była już 18. edycja Parady Polskości w Wilnie. W biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całego kraju i licznych polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i osoby niezrzeszone. Od maszerujących bił entuzjazm i radość z bycia Polakami. Z dala było widać biało-czerwone flagi oraz tradycyjne, ludowe stroje i ozdoby, Śpiewano patriotyczne i lokalne pieśni. W pochodzie brały udział całe rodziny, począwszy od seniorów, a skończywszy na małych dzieciach. Wszyscy starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, dając przykład nam, Polakom mieszkającym w Macierzy, jak należy pielęgnować swoją polskość.

Parada Polskości w Wilnie to nie jedyna uroczystość zorganizowana przez Polaków mieszkających poza naszym krajem, która odbyła się w minioną sobotę. W Chicago miało miejsce jedno z największych wydarzeń polonijnych – parada z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W paradzie wzięli udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia oraz goście z Polski, w tym wicepremier Mariusz Błaszczak i przedstawiciele narodowego przewoźnika lotniczego – Polskich linii Lotniczych LOT.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji