Brak pomysłu na Noc Muzeów? Odwiedź powstającego giganta!

„To największe polskie muzeum, największa polska inwestycja w obszarze kultury” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizyty na budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Spędź dzisiejszą Noc Muzeów w tym niezwykłym miejscu!

Otwarcie Muzeum planowane jest na końcówkę września tego roku. Powierzchnia Muzeum Historii Polski wynosi ponad 44 tys. m2 i zawiera w sobie aż 800 pomieszczeń! W tym, jak wyliczał wicepremier, dwa audytoria, jedno na prawie 600 osób, salę kinowę oraz wiele sal edukacyjnych, magazyny, sale dla specjalistów i dla konserwatorów, a także place zabaw dla dzieci i pomieszczenia dla usług gastronomicznych.

“Główna hala wystawy stałej ma powierzchnię prawie 7,5 tys. m2. To największe polskie muzeum i zarazem największa polska inwestycja w obszarze kultury. A trzeba pamiętać, że realizujemy w sumie ponad 300 inwestycji muzealnych w Polsce. Przez ostatnie siedem i pół roku w kulturze zrealizowaliśmy 6272 inwestycje” – wyliczył minister kultury.

Gigantyczna inwestycja wpisuje się w czas zwiększonego zainteresowania muzeami w naszym kraju. “Widzimy boom frekwencyjny w polskich muzeach. Polacy uwielbiają odwiedzać muzea, za co jesteśmy wdzięczni. Jest to również efekt wytężonej pracy muzealników. Możemy powiedzieć, że dokonuje się wielka zmiana, jeżeli chodzi o instytucjonalizację polskiej polityki pamięci i rozwój muzealnictwa. Warto przypomnieć, że pierwszym, który zainicjował tę politykę, był ówczesny prezydent Warszawy, a później prezydent Polski Lech Kaczyński” – wskazał Gliński.

Muzeum Historii Polski w liczbach:

  • powierzchnia: ponad 44 000 m2 (w tym 8 tys. m2 na potrzeby Muzeum Wojska Polskiego),
  • 4 nadziemne i 2 podziemne kondygnacje,
  • powierzchnia wystawy stałej: 7300 m2,
  • powierzchnia wystaw czasowych: 1400 m2,
  • audytorium na 577 osób,
  • sala kinowa na 135 osób,
  • zaplecze gastronomiczne, w tym restauracja samoobsługowa i kawiarnia.

Źródło: mkidn.gov.pl

UWAGA: Zapisy na dzisiejszy (13.05) spacer po powstającym MHP zostały już zamknięte. W dalszym ciągu można jednak spędzić dzisiejszą Noc Muzeów w warszawskiej Cytadeli uczestnicząc w oprowadzaniach kuratorskich po wystawie „Powstali 1863-64”, przygotowanej z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Start w godz. 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, zapisy niewymagane. Wstęp na teren Cytadeli w trakcie Nocy Muzeów w godzinach 11.00-24.00.

CZYTAJ TAKŻE: Dyrektor Zachęty dla Afirmacji: “Są artyści, którzy w sposób afirmatywny akcentują swój związek z religią”