Męskie sprawy, czyli gdzie się podziało sumienie męża i ojca

„Silna męskość, to odpowiedzialność za innych, wbrew temu, co krzyczy świat, że ważna jest twoja przyjemność tu i teraz” – czytamy w książce Michała Bondyry „Męskim okiem”. A w niej rozmowy ze znanymi medialnie mężczyznami. Polecamy!

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „męskim okiem” wyskoczą nam różne poradniki i felietony dotyczące spraw kariery czy seksu. Są też warsztaty psychologiczne oferujące wyjazdy „dla siebie! Bez kobiet, pracy, dzieci, obowiązków”. Książka Bondyry to ostra kontra. Tu, męskie rozmowy dotyczą kształtowania sumienia ojca i męża. Wyciągania wniosków z błędów, które mogły doprowadzić do kryzysów rodziny. Przywrócenia porządku w życiu. „Fundamentem jest Bóg, małżeństwo, rodzina. To co proponuje świat nie jest w naszej sferze zainteresowań” – mówi jeden z rozmówców Bondyry, Tomasz Zubilewicz.

Autor książki wydawnictwa Św. Wojciecha rozmawia ze znanymi publicznie mężczyznami na temat, który interesuje go samego najbardziej – rola mężczyzny w rodzinie. Rozmówcami Bondyry są Aleksander Machalica, Maciej Małys, Przemysław Babiarz, Rafał Patyra i wspomniany Tomasz Zubilewicz.

Niepisanym punktem wyjścia do rozmów jest między innymi kryzys rodziny. „Spośród różnych kryzysów, moralny dotyka najbardziej” – czytamy. Rozmawiający, mądrzy i doświadczeni mężczyźni są dla siebie surowi i wymagający. To uderza. „Mężczyzna jest przewodnikiem. Kryzys moralny najpierw dotyka mężów i ojców. Potem kobiet” – konkludują. I są zgodni, że ojcostwo jest kwintesencją męskości. Nie brakuje też gorzkich słów o zagrożeniach dla męskości. O pysze i stawianiu siebie na piedestale. Rafał Patyra dodaje, że „w czasach dobrobytu mężczyźni niewieścieją”.

Po pouczającą książkę powinni jednak sięgać nie tylko mężczyźni. Dla kobiet może być to bowiem bardzo satysfakcjonująca lektura, bo słowa: „jeśli poznając człowieka, zdecydowałem się z nim wspólnie iść przez życie, to się tego trzymam” – brzmią najpiękniej z męskich ust.  

Sylwia Kołodyńska

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji