Ilu Polaków popiera aborcję na życzenie? Ciekawe wyniki sondażu

W najnowszym sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM Polacy wypowiedzi się o tym, co sądzą o dostępie do aborcji na życzenie. Z badania wynika, że zabijanie nienarodzonych dzieci popiera 30 proc. Polaków. Większość z nich to elektorat opozycji.

Wśród kobiet aborcję na życzenie popiera 38 proc. z nich. 51 proc. wyborców opozycji także opowiada się za. Jeżeli chodzi o wyborców Prawa i Sprawiedliwości to aborcję na życzenie popiera 2 proc. z nich.

Zatrważają jednak dane dotyczące młodych osób. Aż 38 proc. z nich uważa, że matka ma prawo do zabicia swojego nienarodzonego dziecka wówczas, gdy po prostu nie chce być w ciąży.

Sondaż: aborcja ważna politycznie

Istotnym elementem jest też to, że badani przyznali, że temat aborcji jest dla nich ważny i ma znaczenie polityczne. Można więc spodziewać się, że temat ten będzie chętnie podejmowany w nadchodzącej kampanii wyborczej.

Można się tego spodziewać szczególnie po ugrupowaniach opozycyjnych, które bazują na wywoływaniu skrajnych emocji. Jak pokazały dotychczasowe wydarzenia, aborcja budzi ich bardzo dużo.

Czytaj także:

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, które skutkowało zwiększeniem ochrony życia w Polsce.

Orzeczenie to dotyczyło zgodności z Konstytucją Polski przepisów dopuszczających aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad dziecka. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że takie przepisy są niezgodne z Konstytucją, uznając, że przerwanie ciąży z powodu wad dziecka jest niezgodne z konstytucyjnym prawem do życia.

W wyniku tego orzeczenia, Polska zwiększyła ochronę życia poczętego. Obecnie aborcja jest dopuszczalna jedynie w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia matki lub w przypadku ciąży wynikłej z przestępstwa, takiego jak gwałt.

Czytaj także:

źródło; gazetaprawna.pl