Maryjne święto okazją do rozpijania? Jan Śpiewak z pozwem wobec dyskontowego giganta

Sprawa dotyczy promocji sieci “Biedronka”, w ramach której przy zakupie 12 wybranych piw klient otrzymywał w gratisie 12 kolejnych.

“Biedronka postanowiła uczcić długi weekend i miesiąc trzeźwości w Kościele promocją zachęcająca do upijania się. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom nie ma wątpliwości, że takie promocje to przestępstwa w świetle polskiego prawa dlatego składamy zawiadomienie” – napisał w serwisie “X” Jan Śpiewak.

W pierwotnej wersji jego wpis brzmiał jeszcze ostrzej, Śpiewak stwierdził bowiem, że “Dla Biedronki maryjne święto to okazja do rozpijania polskiego społeczeństwa”. Poproszona o komentarz przez portal Money.pl sieć dyskontów nie odniosła się bezpośrednio do zarzutu, stwierdzając iż znaczna część jej promocyjnej oferty dotyczy piw bezalkoholowych.

Aktywista przypomniał również treść stanowiska KCPU z kwietnia tego roku. Instytucja przypomniała w nim m.in., że “proponowanie zakupu większej ilości napojów alkoholowych w celu uzyskania korzystniejszej ceny jest zachęcaniem do nadmiernego spożycia alkoholu”, co stanowi złamanie prawa.

Poniżej przypominamy nasz wywiad z Janem Śpiewakiem, w którym opowiada on m.in. o sporze sądowym z Januszem Palikotem i Kubą Wojewódzkiem, którzy, wbrew prawu, dopuszczali się reklamy alkoholu w internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z reklamami alkoholu? Ważny apel KEP

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji