50 oryginalnych podziękowań dla rodziców!

„Rodzice dają nam skrzydła, abyśmy mogli latać, i korzenie, byśmy mogli wracać”. W polskiej tradycji utarł się już bardzo piękny zwyczaj podziękowań dla rodziców, których nie może zabraknąć podczas ślubów, wesel, ale także jubileuszy. Portale z poradami ślubnymi prześcigają się tu w pomysłach, niestety często powtarzających się. Dlatego przygotowałam dla Państwa listę aż 50 pomysłów, jak w sposób niebanalny i godny uhonorować mamę i tatę. Pomysły zostały podzielone na 5 kategorii: „na wesoło”, „sentymentalnie”, „podziękowania związane z hobby”, „zmaterializowane” oraz „podziękowania oryginalne, pożyteczne i trwałe”. Te ostatnie są najbardziej długowieczne, ale wszystkie pomysły można dalej przetwarzać i dopasowywać do potrzeb. Łzy wzruszenia na twarzy rodziców są warte każdego naszego zachodu!

Podziękowania to niezwykle wzruszający moment, kiedy rodzice (np. pary młodej) są wywoływani na  środek, kiedy czują się wyróżnieni i docenieni. Macierzyństwo i ojcostwo przynosi wiele radości, ale także wiele trudów. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, za co tak naprawdę cenią ich dzieci, co zapamiętały najbardziej, co było najważniejsze albo najbardziej przełomowe. Nie zawsze nasze myśli i wdzięczność wyrażamy także na co dzień. Czasem czekamy na tzw. specjalne okazje, gdzie dodatkowej oprawy dostarcza fakt, że są to wydarzenia publiczne, np. wobec gości weselnych, czy gości z okazji rocznicy ślubu. Można jednak pójść o krok dalej i obwieścić naszą wdzięczność szerokiemu światu i to w sposób dość …długowieczny, a zarazem bardzo oryginalny, a nawet zapoczątkować przy okazji nową, lokalną i pożyteczną modę czy tradycję. Taki przykład widziałam w Kórniku – gdzie w tamtejszym słynnym i podziwianym Arboretum natknęłam się na stylową, nową, drewnianą ławkę, z wygrawerowanym podziękowaniem i upamiętnieniem ojca przez dzieci, a gdzie indziej  rodziców. W nowo powstałym Ogrodzie Botanicznym w Kielcach, znane mi osoby zapoczątkowały nową, pożyteczną modę sadząc, oczywiście za zgodą dyrekcji placówki – drzewko z wygrawerowaną na tabliczce dedykacją. Były lokalne media i utarł się nowy zwyczaj. Tego typu placówki zwykle cierpią na brak środków na rozbudowę, inwestycje, czy mini remonty. Takie inicjatywy są więc i pomocne, i budują społeczne więzi. A może wesprzeć remont jakiegoś zabytku prosząc o wmurowanie małej tabliczki okolicznościowej? Wiele instytucji z dumą przechowuje tak utrwalone listy darczyńców – widziałam je na KUL, przy wejściu na Wawel. Obecnie trwa przecież wykończenie Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie wciąż brakuje np. ogrodu. Nieco więcej zapobiegliwości wymagają inne formy – zasponsorowanie hodowli nowej odmiany kwiatu, który potem będzie nosił rodowe imię – bo trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej (czasem nowa odmiana może być już gotowa, ale jeszcze nie „ogłoszona”). Być może wspólnie z całą rodziną udałoby się zasponsorować rzeźbę na nudnym skwerku (oczywiście z okolicznościową tabliczką)? Można stary sprzęt czy np. rodzinną lalkę podarować lokalnemu muzeum i poprosić o dołączenie okolicznościowego listu z podziękowaniem do umieszczenia na ekspozycji. Wiele kościołów wciąż kultywuje tradycję zawieszania np. srebrnych wotów – najczęściej dotyczą odpowiedzi na modlitwy, ale być może udałoby się stworzyć w parafii (albo ratuszu) oddzielne miejsce na uwiecznianie np. jubileuszy małżeńskich?

fot. autorka

 Poniżej podpowiadamy różne formy podziękowań, z podziałem na kategorie i dla osób o różnej zasobności portfela czy z różnymi możliwościami. Na początku te, najbardziej długowieczne. 

Podziękowania oryginalne, pożyteczne i trwałe

  1. Drzewo z okolicznościową tabliczką dedykacyjną zasadzone w miejscowym ogrodzie botanicznym, parku, skwerze.
  2. Ozdobna ławka czy rzeźba z wygrawerowanym podziękowaniem w wyjątkowym miejscu.
  3. Cegiełka – wkład w remont zabytku połączona z wmurowaniem tabliczki upamiętniającej rodziców.
  4. Nowa odmiana kwiatu nazwana na cześć rodziców (wersja dla nielicznych – to zamówienie powstania np. utworu muzycznego).
  5. Przekazanie pamiątki rodzinnej jako eksponatu do lokalnego muzeum z okolicznościowym, krótkim listem uwidocznionym na ekspozycji.
  6. Zamówienie przepisu na nowe danie czy ciasto nazwane imieniem mamy czy taty u miejscowego cukiernika, u blogera kulinarnego itp.
  7. Wręczenie rodzicom własnego dyplomu, a może dzieła artystycznego z dedykacją. Ważne, aby było to coś, co potem jest dostępne w miejscu publicznym. 
  8. Zorganizowanie lokalnego rajdu czy ufundowanie stypendium lub lokalnej nagrody nazwanej imionami rodziców. Nie musi być to wydarzenie cykliczne. 
  9. Ułożenie z kamieni olbrzymiego serca (plus np. inicjały imion) na stoku wzgórza – wszystko sfilmowane z drona.
  10. Pomysł podobny, ale nie identyczny: wycięcie symbolicznego wzoru na polu (w zbożu, trawie), który widoczny jest dopiero z góry (plus oczywiście film z realizacji). Tu potrzebna jest kooperatywa z rolnikiem.

Podziękowania sentymentalne

  1. Podróż sentymentalna (do miejsca narodzin, poznania się, ślubu itp.) z eleganckim noclegiem.
  2. Album z historią życia rodziny (lub takowy w wersji video).
  3. Drzewo genealogiczne (w formie on-line, obrazu itp.).
  4. Dedykacja w radiowym koncercie życzeń.
  5. Opowieść rodzinna zbudowana wokół wyjątkowych przedmiotów rodzinnych, które rodzice losują z ozdobnego kosza, a członkowie rodziny opowiadają swe wspomnienia.
  6. Opowieść rodzinna zbudowana wokół wyjątkowych piosenek, które kojarzą się z konkretnymi okolicznościami.
  7. Prezentacja zdjęć rodziców przeplatana widokami retro miejsc ich dzieciństwa (to często jest niespodzianka), oczywiście przy nastrojowej muzyce.
  8. Przelot samolotu ciągnącego szarfę z okolicznościowym napisem, który wszyscy goście obserwują (trzeba sprawdzić pozwolenia).
  9. Kłódka z wygrawerowanymi imionami rodziców zawieszona na specjalnie do tego przeznaczonych mostach – a klucz wręczany jest oczywiście  rodzicom.
  10. Flaga z okolicznościowym napisem wywieszona na stałe (lub na krótko i tylko sfilmowana) w jakimś wysoko położonym miejscu (na szczycie góry, na lokalnej wieży itp.).
  11. Sfilmowana na zamówienie nostalgiczna rodzinna podróż w czasie przy pomocy niebanalnej techniki: malowania piaskiem, wycinanek, prostej animacji. 
  12. Kolaż – prezent przygotowany przez dzieci z symbolicznymi dla rodziny przedmiotami, wydarzeniami, które dzieci głośno potem objaśniają.
fot. Shutterstock

Podziękowania na wesoło

  1. Film z dziećmi w roli aktorów, które odgrywają typowe rodzinne sytuacje, porady rodziców itp.
  2. Rymowany, zabawny wierszyk opowiadający historię rodziny (można wynająć aktora – strój do uzgodnienia w zależności od okoliczności i konwencji – kontusz, czy np. cwaniak – warszawiak).
  3. Dla rodzin umuzykalnionych – mini recital lub satyryczna piosenka z aluzjami rodzinnymi w wykonaniu dzieci (stylizacje strojów konieczne!). Może odbywać się w konwencji „do grającej szafy grosik wrzuć”).
  4. Może być rap😊
  5. Rysunek satyryczny na zamówienie (karykatura – tak, ale raczej państwa młodych).
  6. Bliźniacze koszulki (T-shirty) lub fartuszki z zabawnym tekstem dla obojga rodziców.
  7. Mini quiz dla rodziców ze znajomości siebie nawzajem lub wspomnień związanych z dziećmi lub znanych rodzinie powiedzonek czy miejscowej gwary nagrodzony prezentami w wersji maxi – np. duuuża czekolada, worek kawy, maxi śrubokręt  (oczywiście z wygrawerowaną dedykacją).
  8. Podziękowania „statystyczne” z nutą satyryczną: ile pieluszek zmienili nam rodzice, ile kg ziemniaków dla nas obrali, ile razy byli w szkole na wywiadówkach, ile par butów nam zakupili, ile kg zakupów przynieśli do domu itp.
  9. Stojak do robienia pamiątkowych zdjęć dla gości ze zdjęciem ślubnym rodziców (z otworami na głowy gości).

Podziękowania związane z hobby rodziców

  1. Praktyczne przedmioty przydatne w hobby, z wygrawerowanymi podziękowaniami (np. narzędzie majsterkowicza, etui na aparat fotograficzny, wędka, paleta malarska itp.)
  2. Zdobycie historycznego wydania ulubionej książki, płyty itp.
  3. Nowy element ulubionej kolekcji mamy lub taty.
  4. Pokaz tańca na zamówienie.
  5. Kilka pierwszych lekcji wprowadzających w nowe hobby, na które rodzice nigdy nie mieli czasu.
  6. Spotkanie lub odręczna dedykacja od ulubionej gwiazdy sportu, muzyki, autorytetu – nie ma tu gwarancji, ale warto spróbować…😊
fot. Shutterstock

Podziękowania zmaterializowane

  1. Dyplomy, puchary, listy gratulacyjne z dedykacją.
  2. Specjalnie zamówiony portret rodziców.
  3. Wyjątkowe zdjęcia rodzinne w ekskluzywnej oprawie, które rodzice uwielbiają zazwyczaj eksponować, a brakuje im czasu żeby je przygotować.
  4. Zafundowanie realizacji niespełnionego marzenia mamy lub taty.
  5. Drzewko do posadzenia.
  6. Wygrawerowane, bliźniacze filiżanki, zegarki.
  7. Gadżety z wydrukowanym zdjęciem (poduszki, koce, puzzle, itp.).
  8. Kwiaty de lux: kosze z kwiatami, ozdobne bukiety, ogrody w szkle, rzadkie odmiany kwiatów.
  9. Wygrawerowane prezenty symboliczne – klucz do szczęścia, złote etui na okulary optymizmu itp.
  10. Przelot samolotem lub balonem nad waszą rodzinną miejscowością.
  11. Bilety do teatru, na koncert, SPA.
  12. Voucher do ulubionej restauracji.
  13. Zwiedzanie indywidulane w wersji de lux, w sposób rzadko dostępny np. Łazienki przy świecach, pokaz świateł na pobliskim zamku, zajrzenie do ratuszowej wieży (tak, to wymaga wysiłku, ale bardzo często miejscowe placówki mają tego typu niestandardowe oferty, a być może trzeba taką ofertę „wychodzić”). Oczywiście wszystko pod warunkiem, że rodzicom taki pomysł się spodoba.

Zapraszamy do realizacji. Wiele pomysłów jest uniwersalnych i może zostać wykorzystanych nie tylko dla rodziców, ale także na inne okazje.

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł