Pomysł na rodzinny weekend? Dni Wydawnictwa IPN

Po zeszłorocznym sukcesie Instytut Pamięci Narodowej nie zwalnia tempa. Równie wielkim zainteresowaniem cieszy się druga edycja Dni Wydawnictwa IPN, zainaugurowana w ubiegłą sobotę. Wydarzenie odbywa się w Warszawie oraz w 8 oddziałach IPN w Polsce. To doskonała okazja do zakupu ciekawych książek historycznych w promocyjnej cenie, ale też do międzypokoleniowych rozmów o przeszłości. Coś dla siebie mogą znaleźć zarówno pasjonaci historii, jak i najmłodsi goście.

Stołeczna inauguracja Dni Wydawnictwa IPN odbyła się w magazynie centralnym Instytutu przy ul. Kłobuckiej 21. Organizatorzy przygotowali piknik rodzinny, na którym nie brakowało licznych atrakcji dla dzieci. Chętni mogli m.in. rozwiązać historyczne łamigłówki, a także pokolorować sceny ilustrujące najważniejsze wydarzenia z najnowszych dziejów naszego kraju. Nie nudzili się również starsi uczestnicy wydarzenia. Mieli oni możliwość sprawdzenia swojej wiedzy historycznej i wygrania ciekawych nagród w konkursach.

Oprócz tego organizatorzy przygotowali wyjątkowy spektakl przybliżający dzieciom w wieku przedszkolnym losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Przedstawienie zostało przygotowane przez profesjonalnych aktorów, a inscenizacja przystosowana jest do percepcji najmłodszych. Aktorzy w przystępny sposób opowiadają o szlaku armii generała Andersa, z którą wędrował oswojony niedźwiedź brunatny Wojtek. Liczne piosenki, zmieniająca się scenografia czy pacynki angażują dzieci, które wchodzą w interakcje z aktorami i mogą poczuć się współuczestnikami wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Paweł II jak Gomułka i Jaruzelski?! Prof. Kucharczyk o (nie)wiedzy młodych Polaków

Wciąż możesz wziąć udział

Tak było na inauguracji Dni Wydawnictwa IPN. To jednak nie koniec wydarzenia. Na odwiedzających wciąż czeka aż 950 tytułów w niespotykanych na co dzień cenach. Jeszcze do końca sierpnia można kupić bestsellerowe książki o 40% taniej, ceny zaczynają się bowiem już od 5 zł. Przy zakupach za co najmniej 40 zł kupujący otrzymują w prezencie zeszyt ćwiczeń i łamigłówek „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946. Obrona Grodna 1939 r. Łamigłówki” (oferta jest ważna do wyczerpania egzemplarzy promocyjnych).

Oddziały IPN w Polsce przygotowały bogaty program wydarzeń towarzyszących podczas inauguracji Dni Wydawnictwa IPN. Spotkania z autorami i redaktorami publikacji, przedstawienia, wystawy i zabawy dla dzieci – to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Szczegółów należy szukać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej (TUTAJ).

CZYTAJ TAKŻE: Komiks obowiązkowy – młodzieżowa biografia Karola Wojtyły

O historii dla młodych

Z punktu widzenia naszego portalu należy szczególnie podkreślić szeroką ofertę przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Na pikniku inaugurującym wydarzenie można było spotkać mnóstwo rodzin. To bardzo ważne, że Instytut Pamięci Narodowej promuje patriotyzm i naukę historii wśród najmłodszych pokoleń Polaków. Co istotne, czyni to w sposób przystępny i innowacyjny. Dni Wydawnictwa IPN to tylko jedno z takich wydarzeń, a przecież w ciągu roku jest ich znacznie więcej. W czasie kwietniowego Kongresu Pamięci Narodowej dzieci i młodzież mogły poznawać historię Polski np. za pomocą gier w technologii VR.

Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych IPN coraz częściej prezentuje popularne współcześnie formy przekazu – przede wszystkim krótkie filmiki – aby upowszechniać patriotyczną tematykę wśród najmłodszych. Oczywiście to dobry sposób, o ile będzie on jedynie zachętą do dalszego pogłębiania wiedzy. Dzieci i młodzież nie mogą się zatrzymać jedynie na oglądaniu krótkich filmików. Do ich prawidłowego rozwoju niezbędne jest czytanie książek. Co jednak istotne, jedno nie wyklucza drugiego. Doskonale rozumie to IPN, który łączy atrakcyjną formę przekazu z zachętą do czytania książek – adekwatnie do wieku i potrzeb odbiorców. Podsumowując, pikniki historyczne organizowane przez Instytut to doskonała oferta dla całych rodzin, zarówno pasjonatów historii jak i osób, które dopiero chcą ją poznawać.

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji