[NASZ NEWS] Ministerstwo Zdrowia o składzie zespołu ds. określenia przesłanek do aborcji

Kilka tygodni temu alarmowaliśmy Państwa, iż w składzie powołanego w czerwcu przez min. Niedzielskiego zespołu, który ma nowo określić przesłanki do wyłączenia karalności aborcji, nie znalazła się ani jedna osoba związana z działalnością na rzecz ochrony życia poczętego. Znalazło się w nim za to miejsce dla osób praktykujących aborcję. W związku z tym postanowiliśmy zapytać Ministerstwo Zdrowia, czy nowa Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka, zamierza dokonać zmian w składzie zespołu. Po dłuższym oczekiwaniu otrzymaliśmy wreszcie odpowiedź.

Członkom zespołu przyjrzał się dokładniej dziennikarz “Niedzieli” Artur Stelmasiak (pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ). W związku z jego doniesieniami wystosowaliśmy do resortu zdrowia zapytanie o następującej treści:

W związku z powołaniem sz.p. Katarzyny Sójki na stanowisko Minister Zdrowia, zapytać pragniemy, czy planuje ona zmiany personalne w składzie powołanego przez min. Adama Niedzielskiego zespołu opracowującego wytyczne dla procedur przerywania ciąży w polskich szpitalach. W szczególności zaś zapytać pragniemy, czy w zespole tym uwzględniona zostanie perspektywa osób zabiegających o jak najpełniejszą ochronę życia poczętego.

Po kilku przypomnieniach udało nam się ostatecznie uzyskać następującą odpowiedź Ministerstwa:

Skład i zadania zespołu zostały określone zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2023 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży został powołany (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 12). Na tę chwilę nie są planowane żadne zmiany w składzie Zespołu.

Z uwagi na szczególnie wrażliwy przedmiot analiz zespołu i jego budzący kontrowersje skład z całą pewnością będziemy dalej przyglądać się jego pracom i informować Państwa o wydawanych przez to gremium rekomendacjach.

Zachęcamy także do podpisywania petycji Grupy Proelio o nierozszerzanie przesłanek aborcyjnych (TUTAJ).

CZYTAJ TAKŻE: Aborcja to nie rozwiązanie! Zobacz i podaj dalej poradnik dla kobiet w „trudnej ciąży”

OGLĄDAJ TAKŻE: