Ratunek dla rodziców nastolatków – portale Pieknadziewczyna.pl oraz Bycmezczyzna.pl

Rodzice w sposób naturalny przestają być autorytetami lub co najmniej autorytetami jedynymi dla swoich dzieci, gdy te wkraczają w wiek dojrzewania. Współcześnie lukę tę zapełniają niestety chaos, komercja, przypadkowość oraz fake newsy lub „śmieciowa wiedza” z Internetu. Ale pojawia się tu pewna nadzieja, zrozpaczeni czy zagubieni rodzice nastolatków mogą znaleźć sojusznika w wartościowych i atrakcyjnych portalach dla młodzieży Pieknadziewczyna.pl oraz Bycmezczyzna.pl, które polecamy.

Młodzi ludzie są dziś bardzo zagubieni, zdani na przypadkowe, popularne, ale niekoniecznie najmądrzejsze „porady” z sieci. Youtuberzy i vlogerzy oraz „autorytety” rodem z TikToka, windowani przez algorytmy bazujące na zasięgach i zyskach z reklamy, a nie na zweryfikowanych informacjach oraz mądrości międzypokoleniowej, decydują nie tylko o światopoglądzie, ale nawet o samopoczuciu psychicznym i zdrowiu fizycznym dzisiejszych nastolatków. Młodzież, kontestując poglądy rodziców, w poszukiwaniu własnej tożsamości trafia prosto w taką nomen omen sieć.

Szukanie własnej życiowej drogi to akurat nic nowego, raczej stare jak świat prawidło rozwoju, podparte wiedzą psychologiczną i pedagogiczną. Nowością jest natomiast zalew (w sensie ilości i kiepskiej jakości) owych internetowych alternatyw. Bywa, że głównym doradcą w ważnych sprawach, zostaje wyłącznie grupa rówieśnicza, grzejąca się w blasku popularności klików i „łapek w górę”. Rodzice nie muszą się jednak łapać za głowę, istnieje pozytywna alternatywa i ratunek.

CZYTAJ TAKŻE: KONTRARGUMENT.pl – gdy już brakuje argumentów

Ratunek dla nastolatków i… rodziców

Należy tu docenić inicjatywę Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, który prowadzi strony: Pieknadziewczyna.pl oraz Bycmezczyzna.pl. Oto, jak się przedstawiają:

Pieknadziewczyna.pl powstała, by towarzyszyć Ci w drodze ku dorosłości. Wczesna młodość to często czas kluczowych decyzji, które będą miały wpływ na całe Twoje życie. Zależy nam, żebyś była szczęśliwa, żebyś miała odwagę żyć odważnie i dobrze, często pod prąd współczesnym trendom, świadoma własnego unikalnego piękna i licznych talentów. Rozgość się na naszej stronie i przekonaj się sama – tutaj dziewczyny ciągną się w górę. Jesteś dla nas ważna”.

Bycmezczyzna.pl to drogowskaz dla facetów wskazujący drogę ku satysfakcjonującemu życiu. We współczesnym świecie coraz trudniej znaleźć odpowiedź na pytanie, co to znaczy być mężczyzną. Jednak bez tej odpowiedzi niemożliwe jest zbudowanie znaczącego i niosącego satysfakcję życia. Naszym celem jest miejsce w Internecie, w którym męskość przestanie być tematem niewygodnym i zamilczanym, a stanie się ideałem, do którego warto dążyć”. Portal reklamuje się także jako: „Portal dla mężczyzn, którzy chcą być lepszymi wersjami siebie”.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzież LGBT nie istnieje. O jedno kłamstwo mniej

Atrakcyjnie, modnie, interesująco

Wspomniane portale mają atrakcyjną formę wizualną (pastelowa, świeża kolorystyka, piękne zdjęcia) i poruszają tematy, którymi faktycznie zainteresowani są młode dziewczyny i chłopcy. Wszystko to podane zostało z młodzieżowym luzem, uśmiechem, młodzieżowym językiem i często przez młode osoby (ale także przez ekspertów). Nie ma ględzenia czy moralizowania. Cenna jest zawartość, bo rodzice mogą znaleźć tu partnera w mądrym i bezpiecznym wychowywaniu swoich dzieci, w tak trudnym wieku, którym jest okres dojrzewania.

Co istotne, portale mają swoje wersje w mediach społecznościowych popularnych w tej grupie wiekowej: jest Instagram, ale także TikTok, Facebook, rozsyłany jest również newsletter. Każdy artykuł ma gwiazdki oceny i do każdego są podpięte bezpośrednio media społecznościowe, co ułatwia dzielenie się nimi.

Tematyka, która interesuje młodzież opisywana jej językiem

Dla dziewczyn: Pieknadziewczyna.pl

W przypadku portalu pieknadziewczyna.pl tematyka artykułów czy spotów obejmuje i kwestie urody i dylematy w związkach („Chłopak idealny”), a także rozwój osobisty, cyberprzestrzeń (cyberminimalizm, cyfrową równowagę, „Zakochanie bez FOMO”), kwestie zdrowotne i równowagi psychicznej (sen, „Czy powinnam pójść do psychologa?”) czy styl życia (zarządzanie czasem i pieniędzmi, wolontariat, „Zrób to sam! Sposoby na prezenty od serca”).

Tego typu artykuły są przeplatane tematyką, która delikatnie ukierunkowuje młode głowy i serca: („Uczcie się kochać”, „Każde życie jest cudem”, „Oczekiwanie jest passé?”). Na portalu znaleźć można także serię odpowiedzi w ramach Q&A dotyczących ciała, które tak intensywnie zmienia się w trakcie dojrzewania (tampony, bolesne miesiączki, nierówne piersi itp.) oraz Q&A „Męskim okiem” – czyli jak dziewczyny są postrzegane przez chłopców.

CZYTAJ TAKŻE: Rodzice nie znoszą złotych jajek – czyli mądrze o finansach dla całej rodziny

Dla młodych facetów: Bycmezczyzna.pl

Na portalu dla mężczyzn pojawiają się z kolei tematyka rozwoju osobistego i określania życiowych celów („Być mężczyzną, czyli przygoda życia”, etos rycerski, „Jak naprawić świat?”, stoicyzm, filozofia Jordana Petersona, mądre memy o życiu), sportowa („Czy warto trenować sporty walki?”), kwestie savoir-vivre’u, w tym w komunikacji miejskiej czy w związkach), ale także zagadnienia praktyczne (budżet domowy, „Jak wymienić gniazdko elektryczne?”, jak kupić garnitur?, jak składać poszetkę?), osobny dział stanowią kwestie kulturowe (“incelizm”, „Co to jest asceza?” itp.).

Dojrzałość nie bierze się znikąd

Dojrzałość nie pojawia się sama, trzeba ją mozolnie w młodych ludziach kształtować. Już młodzi ludzie stają się kowalami swojego losu; dobrze, jeśli nie będzie to kowal, który wali młotem gdzie popadnie. Portale Pieknadziewczyna.pl oraz „Bycmezczyzna.pl stanowią tu z pewnością cenną pomoc.

OGLĄDAJ TAKŻE: