Brak spotkań z rodziną i przyjaciółmi zwiększa ryzyko śmierci. Znamy wyniki badań

Brytyjscy naukowcy informują, że osoby, które nie są odwiedzane przez przyjaciół i rodzinę, narażone są na ryzyko śmierci wyższe o 40%. Badacze przeprowadzili obserwacje przez 13 lat, śledząc blisko pół miliona rodaków, a wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie “BMC Medicine”.

Średnia wieku blisko pół miliona uczestników badania wynosiła 57 lat. Wszyscy wypełniali przez 13 lat ankietę, zawierającą pytania dotyczące pięciu rodzajów interakcji społecznych. Badani udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak często dzielili się swoimi myślami z bliską osobą oraz jak często doświadczali uczucia osamotnienia (pomiary subiektywne). Również informowali o częstotliwości wizyt przyjaciół i rodziny, uczestnictwie w cotygodniowych zajęciach grupowych oraz mieszkaniu w pojedynkę (miary obiektywne). Po upływie 13 lat od rozpoczęcia badania, 33 135 uczestników zmarło.

Samotność źle wpływa na zdrowie

Autorzy zauważyli, że wszystkie pięć rodzajów interakcji społecznych były niezależnie związane ze śmiertelnością z dowolnej przyczyny. Najbardziej wyraźny związek występował u osób, które nigdy nie były odwiedzane przez przyjaciół ani rodzinę. W tej grupie ryzyko śmierci było o 39 proc. wyższe. Co więcej, uczestnictwo w cotygodniowych zajęciach grupowych nie poprawiło sytuacji tych osób.

Jednocześnie u uczestników, którzy odwiedzali przyjaciół lub rodzinę przynajmniej raz w miesiącu, ryzyko związane ze zwiększoną śmiertelnością było znacznie niższe, co sugeruje, że interakcja społeczna może potencjalnie działać ochronnie.

Autorzy badania podkreślają, że zebrane dane nie są w pełni reprezentatywne dla ogólnej populacji Wielkiej Brytanii, a miary interakcji społecznych zostały zgłoszone samodzielnie. Nie przeprowadzono także wywiadów pogłębionych. Naukowcy akcentują w publikacji potrzebę dalszych badań, które pozwolą zbadać wpływ innych rodzajów interakcji społecznych na śmiertelność. Ponadto, chcieliby zrozumieć, jak duża musiałaby być zmiana oraz w jakiego rodzaju interakcjach społecznych, by osoby społecznie izolowane mogły z niej skorzystać.

Czytaj także:

źródło: pulshr.pl

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji