Prof. Mark Regnerus zasłynął w 2012 r. porównaniem sytuacji życiowej i parametrów rozwojowych dorosłych dzieci wychowujących się w różnych typach związków. Badania jego udowodniły m.in., że – typowa dla relacji homoseksualnych – niestabilność odbija się negatywnie na życiu wychowujących się w takich związkach dzieci również wtedy, gdy już osiągną one dorosłość. Częściej popadają one w nałogi i problemy psychiczne, rzadziej osiągają natomiast sukcesy edukacyjne. Kilka tygodni temu prof. Regnerus gościł na organizowanej przez Instytut Ordo Iuris konferencji pt. “Kulturowe aspekty polityki rodzinnej”, gdzie rozmawiał z nim Jan Pospieszalski.
W ostatnich latach ten socjolog z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin zajął się m.in. kwestią trawiącej młode pokolenia (a zwłaszcza mężczyzn) epidemii samotności. Naukowiec opisuje m.in. destrukcyjne dla całego pokolenia skutki korzystania z antykoncepcji, pornografii czy aplikacji randkowych. Wskazuje przy tym, jak korzystanie z technologii osłabiło zdolność młodych ludzi do budowania trwałych, stabilnych relacji. Obecny “rynek” matrymonialny, ukierunkowany na nieustanne kalkulowanie zysków i strat w relacjach międzyludzkich, staje się dla osób w wieku reprodukcyjnym źródłem niekończących się zranień.
“Nie przedstawiłbyś swojego brata innej kobiecie, dopóki nie nabrałbyś do niej zaufania: „Aha, mój brat mógłby się polubić z tą kobietą”. We wszystkim tym teraz pośredniczy technologia. Sprawia to, że doświadczenia związane z dopasowaniem się ludzi i małżeństwem są o wiele bardziej brutalne, o wiele bardziej bolesne, a ludzie o wiele częściej podejmują i ponawiają bez końca próby. Próbują tu i tam przez całe lata, pragnąc odnaleźć ten jeden związek, który ma szansę się ostać. A teraz pomyślmy: „Jak ludzie kiedyś spotykali się w realu?”. Obecnie spotkania są zupełnie innym i bardziej bolesnym doświadczeniem niż wcześniej” – wyjaśnia prof. Regnerus Janowi Pospieszalskiemu. Posłuchajcie zresztą sami:
CZYTAJ TAKŻE: Plaga samotności. Dotyka szczególnie młodych mężczyzn. Badania wskazują przyczynę